topuk.gen.tr https://www.topuk.gen.tr Topuk, Topuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, topuk.gen.tr Wed, 18 May 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Topuk Altı Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/topuk-alti-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 20:18:04 +0000 Topuk altı ağrısı, ayak şikayetleri arasında yer alan problemler içerisinde yer alır. Topuk kemiğinde onlarca eklem ve tendon bağı bulunan ayağın en büyük kemikli olması ile mükemmel hareketi sırasında bütün yük kemik üz Topuk altı ağrısı, ayak şikayetleri arasında yer alan problemler içerisinde yer alır. Topuk kemiğinde onlarca eklem ve tendon bağı bulunan ayağın en büyük kemikli olması ile mükemmel hareketi sırasında bütün yük kemik üzerinde bulunur. Bu yükü taşıması sonucunda oluşan topuk ağrısı sol alt kısmında, orta kısmında ve yan kısmında meydana gelirken; ayakta durulması ile git gide artan bir ağrı türüdür. Topuk ağrısı genellikle tek ayak şeklinde görülen bazı kişilerde iki ayakta birden de ağrılar görülür. En çok sabahları yataktan kalkıldığında veya yatma esnasında şiddetli ağrılar oluşur. Uzun yorgunlukları sonrasında ayağa kalkıldığı zaman yoğun şekilde tabanda ağrı hissedilir.

Topuk altı ağrısı nedenleri

Topuk ağrısının birçok sebebi olabilir. Yürüme bozuklukları nedeniyle topuk kemiğine ve buna bağlı bulunan yumuşak dokulara aşırı baskı uygulanması ile topuk ağrısı oluşur. Yaralanma veya koşma gibi sert zemine atlama nedeniyle oluşan zedelenme ile ağrı meydana gelebilir. Topuk ağrısının en büyük nedenlerinden biri de kişide bulunan fazla kilodur. Aşırı kilolar topuk ağrısının artmasına neden olur. Ayrıca yanlış ayakkabı ve terlik tercihi de topuk üzerinde önemli etkiler yaratır. Topuk ağrılarının yanı sıra topukta şişme, ısınma, kızarıklık, kaşınma, kramp girme gibi belirtilerde görülebilir. Böyle durumlarda vakit kaybedilmeden Travmatoloji uzmanı veya Ortopedi uzmanına gidilmesi gerekir. Hastalıklara bağlı topuk ağrıları oluşabilir.

Plantar fasiit, ayak tabanında yer alan plantar fasya adlı topuğun ayağın ön tarafına bağlayan esnek doku bandının zarar görmesi veya kalınlaşması sonucunda bu bölgede ağrılar gözlenir. Ayak tabanında ayak kemiklerini desteklerken; yürümeye yardımcı olan bu oluşum rahatsızlandığı zaman ayak tabanında büyük ağrılara neden olur. Fazla kilolu kişilerde veya hamilelik döneminin son zamanlarında, atletizm sporu ile uğraşan kişilerde veya sürekli ayakta çalışan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca düz taban ve yüksek ayak kemiği bulunan kişilerde bu şikayet olur. Bu hastalık genellikle sabah yataktan kalkıldığı zaman şiddetli ağrıyla kendini gösterir. 

Topuk dikeni, bu oluşum ile beraber ayak tabanının altında çıkıntı oluşması ile topuk dikeni meydana gelir. Kas ve bağların zorlanmasına bağlı olarak topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikintilerinin toplanması ile meydana gelir. Bu oluşum ayak tabanında ağrıya neden olurken, batıyormuş gibi bir his uyandırır. Genellikle koşu sporu yapan kişilerde ve sıçrama sporu ile uğraşan kişilerde gözlenir. Ayağa uymayan ayakkabı kullanan kişilerde ve obezite bulunan kişilerde topuk dikeni bulunur. 

Topuk Altı AğrısıAyağın içe fazla basması, bu şikayet topuk ağrılarının sebepleri arasında yer alır. Yürüme esnasında ilk önce topuğun yere temas etmesi gerekir. Ağırlık ayağın dış tarafında başlayıp, baş parmağa doğru dengeli biçimde dağılır. Ayak bileği vücudu dengelemekte zorlandığı için başparmak ve ikinci parmaktan güç olarak yerden kalkar. Bu durumda topuk kemiğindeki bağ tendonların dışa gerilip çekilmesine neden olur. En yaygın topuk ağrısı belirtileri ayağın içe doğru basması ile gözlenir.

Aşil tendiniti, bu şikayette topuğun arka kısmında ağrı ile kendini belli eder. Topuk kemiğine uzanan Aşil tendon iltihaplanması sonucu oluşurken; genellikle çok yürüyen, uzun zaman ayakta kalan kişilerin topuk bölgelerinde ağrı ile başlar. Ayrıca romatoid artrit, Gut hastalığı gibi artrit hastalıkları topuk ağrılarının sebepleri içindedir. Yaralanma gibi durumlar topuk ağrısını tetikler.

Topuk ağrısında tedavi 

Topuk ağrısının hastalığı tespit edilmesi ile tedavi edilmesi sağlanır. Ayrıca topuk egzersizi ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak bu bölgede bulunan ağrının geçmesi]]> Topuk Acıması https://www.topuk.gen.tr/topuk-acimasi.html Sat, 24 Nov 2018 16:05:29 +0000 Topuk acıması, birçok kişide görülen bir problemdir. Genellikle ciddi problemlere nedenlerden kaynaklanmayan topuk acıması, insanlarda aşırı yürümeye bağlı olarak oluşmaktadır. Topuk acıması olan insanlarda
Topuk acıması, birçok kişide görülen bir problemdir. Genellikle ciddi problemlere nedenlerden kaynaklanmayan topuk acıması, insanlarda aşırı yürümeye bağlı olarak oluşmaktadır. Topuk acıması olan insanlarda eğer sorun aşırı yürüme durumlarıysa, kısa bir istirahat bile bu ağrıların ortadan kalması için yeterli olacaktır. Topuk, insanlarda tüm vücudun basıncını taşıyan bir bölgedir. Ayrıca topuğun sivri olması, basıncın daha fazla artmasına neden olur. Bu durumda çok fazla ayakta kalma durumlarında topuk ağrıları başlar. Topuk acıması, birçok kişide sürekli olarak ayakta beklemekten dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle gün boyu ayakta çalışan insanlarda topuk acıması görülür. Topuk bölgesinde çok güçlü kemikler bulunmaktadır. Burada bulunan kemikler her ne kadar güçlü olursa olsun bir süre sonra ağrıyabilir. Topuk acıması birçok zaman yürüme sırasında görülür. Topuk üzerine basıldığında ağrıdığı için kişiler aşırı ağrılar görüldüğünde dinlenerek bu ağrıların azalmasını sağlar. Topuk acıması için birçok zaman ağrı kesicilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü topukta oluşan ağrılar insanlarda dayanılmaz acılara neden olmaz. Eğer ortaya çıkan ağrılar çok şiddetliyse bu durum ağrı kesici şarttır. İnsanlarda her iki topukta topuk acıması görülmez. Bu nedenle görülen topuk acıması genellikle tek taraflıdır. Eğer sorun çift topukta da görülüyorsa acilen uzman doktora giderek sorunun teşhisini koydurun. Aksi durumlarda ciddi sorunlar karşınıza çıkabilir. 

İnsanlarda görülen topuk acıması, genellikle sabahları çok daha fazla olur. Kişinin yataktan kalkması sonrasında meydana gelen ağrı, topuğun en şiddetli ağrısıdır. Bu nedenle kişi sabahları ciddi bir şekilde bu durumdan etkilenebilir. Bu durum kişinin gece boyunca hareketsiz kalması nedeniyle oluşmaktadır. Uzun süreli görülen topuk ağrıları, insanlarda yürüyüş bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle sorunları geciktirmeden erkenden tedavi ettirmeniz sağlık açısından birçok kazanç sağlayacaktır. 

Topuk AcımasıTopuk acıması nedenleri:
 • Topuk acımasının en büyük nedeni aşırı kilo sorunu olan insanlardır. Bu kişilerde topukların taşıdığı yükün biraz daha fazla olması direk olarak topuk acımasının görülmesine neden olacaktır. Bu durum özellikle ayakta kalma durumlarında çok fazla görülür. 
 • Topuk acımasına neden olan bir diğer durum ise kişilerin yanlış ayakkabı seçmeleridir. İnsanların çok farklı ayak çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle farklı taban ayakkabıların kullanılması durumunda topuk acıması meydana gelir. Bunun için ayağınıza en uygun ayakkabıları seçmeye özen göstermelisiniz. 
 • Özellikle erkeklerin yaptığı, halı saha ve diğer spor aktiviteleri sonrasında topuk ağrıları meydana gelir. Bu durum spor aktivitelerine yeni başlayan insanlarda çok daha fazla görülmektedir. Bu durum bir süre istirahat ile çözülebilecek bir sorundur.  
 • Topuk acımasının en büyük nedenlerinden biri de çok sık karşılaşılan topuk dikeni rahatsızlığıdır. Bu hastalık, insanlarda ayakta durma eyleminin tamamen engellenmesine neden olmaktadır. Bu ağrıların şiddeti o kadar çoktur ki kişiler yaptıkları işleri yürütemez hale gelebilirler.
 • Bu hastalığın diğer nedenleri ise başta topuk yaralanmaları, haglun hastalığı, bursit yani iltihaplanma sorunları ve romatizma hastalıklarıdır.
Topuk acıması için dikkat edilmesi gereken durumlar:

Topuk acıması yaşayan kişilerin hangi nedenden dolayı olursa olsun kesinlikle bol bol istirahat etmeleri ve topuk üzerine basmamaları gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin uzun mesafelere yürümemeleri çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca topuk germe egzersizleri yaparak bu sorunların hızlı bir şekilde giderilmesi sağlanabilir. Son olarak da topuklardaki ağrının azaltılması için günde en az bir saat sıcak suda bekletme gibi çeşitli uygulamalar yapılabilir.
]]> Topuk Kaşıntısı https://www.topuk.gen.tr/topuk-kasintisi.html Sun, 25 Nov 2018 12:00:24 +0000 Topuk kaşıntısı, pek sık görülen bir sağlık sorunu değildir. Ayak tabanının kaşınması konusunda bazı kişiler sıklıkla problem yaşamaktadır. Ayağın her hangi bir kısmında oluşan kaşıntı genellikle ayakta sinek dola Topuk kaşıntısı, pek sık görülen bir sağlık sorunu değildir. Ayak tabanının kaşınması konusunda bazı kişiler sıklıkla problem yaşamaktadır. Ayağın her hangi bir kısmında oluşan kaşıntı genellikle ayakta sinek dolaşıyormuş gibi hissedersiniz. Bununla birlikte ayak yanma, batma gibi problemlerde gözlenebilir. Buna tıp dilinde kaşeksi adı verilmiştir

Topuk kaşıntısı nedenleri:
 • Banyoda  kullandığınız bazı sabunlar ya da kimyasal kremler de topuk kaşıntısına neden olabilir.
 • Bazı insanlarda yünlü çoraplar ve polyester oranı yüksek olan çoraplar reaksiyonlara yol açabilmektedir.
 • Bazı besin maddeleri süt, yumurta, çilek, soğan bazı insanlarda alerjiye yol açabilir. Oluşan bu alerjik sonrasında topuk kaşıntısı problemi gözlenmektedir.
 • Deri iltihaplanmaları da topuk kaşıntısının  oluşumuna sebep olur.
 • Böbrek ve karaciğer hastaları da ayak topuk kaşıntısına yol açabiliyor.
 • Bazı ilaçlar topuk kaşıntısına gibi ya etkilere sahip olabilmektedir.
Topuk KaşıntısıAyak topuk kaşıntısına ne iyi gelir:
Ayak topuk kaşıntısının kesin nedenini öğrenmek için mutlaka uzman bir hekimden yardım almanız gerekmektedir.

Topuk kaşıntısı için:
 • Dahiliye iç hastalıkları uzmanı.
 • Cildiye hastalıkları uzmanı.
 • Nöroloji uzmanı.
 • Alerjik hastalıkları uzmanı.
Bu doktorlardan birine görünmeniz gerekmektedir.
]]>
Topuk Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/topuk-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 18:42:39 +0000 Topuk Ağrısı, çoğunlukla kişinin ayak tabanında ya da topuk çevresinde meydana gelen ağrıların tamamına topuk ağrısı şeklinde değerlendirilme yapılmaktadır. Topuk ağrısı özellikle en sık olarak görülen şikayetlerden Topuk Ağrısı, çoğunlukla kişinin ayak tabanında ya da topuk çevresinde meydana gelen ağrıların tamamına topuk ağrısı şeklinde değerlendirilme yapılmaktadır. Topuk ağrısı özellikle en sık olarak görülen şikayetlerden birisidir. Topuk kişinin günlük yaşantısında özellikle vücudun en fazla dayanak aldığı noktasıdır. Kişi yürürken attığı her bir adımında ayak topuğuna yaklaşık olarak 60 tonluk bir baskı uygulamış olur. Ayrıca kişinin ayağı çıplak olarak sert zemin üzerinde yürümesi ya da sert tabanlı ayakkabılar tercih etmesi topuk ağrısının oluşumunu tetikleyen etmenler arasındadır. Vücudumuzda bulunan kemiklerin dörtte biri ayaklarımızda bulunmaktadır. Ayaklardaki kemikler, tendonlara, eklemlere, kalbe, omurgaya ve kaslara bağlı olan birden çok sinir ve damarlara sahip olmaktadır. Özellikle sabah kalktığı zaman topuklarında şiddetli ağrıyı en sık hisseden kişiler diyabet hastalarıdır. 

Topuk Ağrısının Sebepleri Neledir Kişinin topuk kemiğini aşırı olarak kullanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan topuk ağrısının birden fazla sebebi mevcut olmaktadır. Kişinin dikkatsizlik sonucunda ayağını sert bir zemine çarpması, kilosunun normalden fazla olması ve ayağına küçük gelen tam olmayan ayakkabıların giyilmesi topuk kısmında kasılmalara ve gerilmesine yol açmaktadır. Topukta ortaya çıkan bu gerilme ve kasılma sonucunda topuğun kaslarında, kemiklerinde ya da tendonlarda rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ayrıca topuk ağrısına sebep olan diğer etmenler arasında en yaygın topuk dikenidir. Bunun dışında topuk çıkıntıları, aşırı içe bükülme ve tendon iltihaplanması da topuk ağrısına sebep olan etmenlerdir.

Topuk Ağrısını Nasıl Engelleyebiliriz Genellikle topuk ağrılarının hepsini engellemek mümkün olmayabilmektedir. Fakat bazı basit olan yollar ile topukta meydana gelen ağrıları ve sakatlıkları engelleyebilirsiniz. Bazı temel yöntemler kullanarak topuk ağrısını engelleyebilmek mümkündür. Çoğunlukla ayakkabı tercihi yaparken ayağınıza uygun olan ayakkabıları ve destekleyen cihazları kullanabilirsiniz. Bunun dışında spor yaparken topuğunuzu zorlamamak için hızınızı kontrol altına almalısınız. Sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz, egzersiz yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri uygulamalısınız. Fiziksel aktiviteler yaparken koşu, yürüyüş ve spor için ayağınıza uygun olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. En önemlisi ise, vücudunuz için sağlıklı olan kiloda kalmaya dikkat edilmelidir. Gün içerisinde çok fazla ayakta kaldığınız durumlarda topuk ağrınızı hafifletmek için kaslarınızı dinlendirebilirsiniz.

Topuk Ağrısına Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir Kişide meydana gelen aşil tendon iltihabında, romatizmaya bağlı etkenden kaynaklı olarak, kesecikler de iltihaplanmanın olması, topuk dikeninin oluşması, server hastalığa bağlı olarak topuk ağrısına sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların dışında kişinin aşırı yorgun olması, aşırı kilosunun olması ve eklem bağlarını aşırı zorlaması topuk ağrısının diğer bir sebebi olarak söylenebilir. 

Topuk Ağrısı
Topuk Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır Topuk ağrısını geçirmek için ilk tedavi yolu kişinin ayaklarını uzatarak topuklarını dinlendirmelidir. Çok zorda kalmadıkça fazla ayakta kalmamalıdır. İkinci tedavi yöntemi ise, buz tedavisi, günde iki defa 10 ile 15 dakika arasında kişi topuğuna buz tedavisi uygulayabilir. İnce bir havlunun içerisine aldığınız buz parçalarını topuğun altına koyarak bekleyebilirsiniz. Topuğun altına koyacaksınız buz kesinlikle direkt bir şekilde deri ile temas etmemelidir. Eğer deri ile buz direkt temas eder ise, buz yanıklarına sebep olabilmektedir. Bunun dışında topuk ağrısını hafifletmek için reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Mutlaka ayağınıza uygun olan ortapedik ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz. Gece splinti kullanabilirsiniz. Gece splinti uyurken ayağınızın esnemesine yardımcı]]> Topuk Dikeni Egzersizleri https://www.topuk.gen.tr/topuk-dikeni-egzersizleri.html Mon, 26 Nov 2018 01:02:31 +0000 Topuk Dikeni Egzersizleri, Ayakta yer alan adalenin yeteri kadar esnek çalışamamasından kaynaklanan topuk dikeni, en çok sabah uyanıldığı zaman ayakta hissedilen ağrı ile kendini gösterir. Çünkü gün içerisinde ayaklarda oluş Topuk Dikeni Egzersizleri, Ayakta yer alan adalenin yeteri kadar esnek çalışamamasından kaynaklanan topuk dikeni, en çok sabah uyanıldığı zaman ayakta hissedilen ağrı ile kendini gösterir. Çünkü gün içerisinde ayaklarda oluşan ağrılar uykuda topuk kısmında toplanır ve sabah uyandığımızda ortaya çıkar. Topuk dikeni problemi, bir çok kişinin yürüdüğü misafir kısaltır ve yürürken birtakım şekil bozukluklarından sebep olabilir. 

Topuk dikeni, oldukça basamaklı tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni probleminde öncelikli olarak hastalar doktorun önereceği topuk egzersizlerini yapmalıdır. Birçok topuk dikeni rahatsızlığı yapılan egzersizler sayesinde iyileşme göstermiştir. Egzersizleri yardımcı olarak fizik tedavi, destekleyici ayakkabılar da önerilebilir.Bu rahatsızlıkta egzersizlerin önemi büyüktür. Cerrahi müdahele, ancak egzersizlere yanıt vermeyen durumlarda yapılır. Siz de topuk dikenini problemi yaşıyorsanız size tavsiye edeceğim egzersizleri uyguladığınız takdirde oldukça fayda göreceksiniz.
Topuk Dikeni Egzersizleri
 • Öncelikle rahat bir yere sırt üstü uzanın ve topuk dikeni olan ayak bileğinizi kendinize doğru hareket ettirerek baş parmağınız ile kendinizi gösterin. Bu şekilde bacağınızın arkasında bulunan kasların gerildiğini hissedebilirsiniz. Daha sonra ayak bileğinizi karşı duvara doğru hareket ettirip baş parmağınız ile karşı duvarı gösterin. Bu hareket esnasında bacağınızın ve ayağınızın üst bölümünde yer alan kaslar gerilecektir. Bu hareketleri öne ve arkaya olmak üzere 20 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Bir bacağınız yere basılı durumda diğer ayağınız ise diz kısmımızdan bükerek yere bastırın. Yerde basılı konumda olan bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve yine baş parmağınız ile kendinizi gösterin. Bacağınızın arkasında bulunan kasların gerildiğinde ve acı hissetmeye başladığınızda yaklaşık 10 saniye kadar bu pozisyonda kalın ve bacağınızı yere tekrar indirip diğer bacağınız ile de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Zaman içerisinde bacağınızın arka kaslarınızda hissettiğiniz ağrı azalacak ve hareketi daha rahat yaptığınızı fark edeceksiniz.
 • Yerden kalkın ve uygun bir duvarın önünde durduktan sonra bir adımınızı geriye atarak ellerinizi duvara uzatıp duvardan destek alın. Önce kalan bacağını dizinizden hafif bükülmüş durumda, arkada kalan bacağınız ise oldukça gergin vaziyette olmalı. Arkada bulunan ayağınızın topuk kısmını yere bastırıp kaldırın. Bu hareketi 20 defa uygulayın ve her seferinde topuk kısmınızı yere daha da yaklaştırmaya gayret edin diğer bacağınız için de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Ayaklarınızın altına bir örtü serin ve örtünün üzerine basın. Yere oturmuş vaziyette iken ya da ayakta bu hareketi yapabilirsiniz. Ayaklarınız çıplak olmalı. Ayağımızın altındaki örtüyü ayak parmaklarınızı kullanıp kavrayarak yerden kaldırıp bir saniye bekledikten sonra tekrar yere bırakın. Her iki ayağınız ile bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareket ayak kaslarınızın güçlenmesini ve ayak kaslarında bulunan birçok kasın çalışmasını sağlar.
 • Uygun olan bir merdiven basamağına geçerek tutunacak bir destek bulun. Bir ayağınızı basamağa tam olarak basın. Diğer ayağınızı ise yarım olarak yani topuk kısmı merdiven basamağının dışında kalacak şekilde basın. Dengenizi sağlayıp destekten tutunduktan sonra yarım basmış olduğunuz ayağınızın topuk kısmını yere doğru ittirmeye çalışın. Bu hareketi sabit olarak yapın ve bacağınızın arkasında bulunan kasın girildiği noktada 10 saniye kadar bekleyip bu hareketi üç defa tekrar edin. Diğer ayağınız için de aynı hareketi uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. 
]]>
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir https://www.topuk.gen.tr/topuk-catlaklarina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 16:35:23 +0000 Topuk çatlaklarına ne iyi gelir, Topuk çatlağı bütün bayanların ve erkeklerin özellikle yaz aylarında başlarının dertte olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Derin topuk çatlakları ayakta fazla durunca topukta ağ Topuk çatlaklarına ne iyi gelir, Topuk çatlağı bütün bayanların ve erkeklerin özellikle yaz aylarında başlarının dertte olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Derin topuk çatlakları ayakta fazla durunca topukta ağrıya neden olur. Topuk çatlakları tedavi edilmezse enfeksiyona ve derin yaraların oluşmasına neden olur. Oluşan bu yaralar bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha ciddi rahatsızlıklara neden olur. Ciltteki kuruluk topuk çatlağının oluşmasındaki en büyük nedendir. Oluşan çatlaklar topuğa daha fazla baskı uygulandığında kişiye şiddetli ağrılar verir. Topukta çatlak oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de aşırı kilolardır. Derinin esnek olmaması fazla baskı ile topukta çatlağa neden olur. Yaz aylarında giyilen açık ayakkabılar yüzünden toz ve kuruluktan ayaklar çatlar. Şeker hastası insanlarda topuk çatlağı ciltleri kuru olduğu için çok görülür.

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir

 • Topuktaki çatlakların bir süre sonra yaraya çevirmesi halinde yaralı bölge doktor kontrolünde alınır.
 • Çatlakların tedavi edilmesi halinde bir kaç gün sargı beziyle sarılır.
 • Derin topuk çatlaklarında doku yapıştırıcı kullanılır.
 • Kişinin vücut yapısına uygun nemlendirici kullanılır.
 • Eğer cilt aşırı derecede kuru ise bu cilt yapısına uygun nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Ayakların 15 dakika kadar ılık suda bekletilip sonrasında nemlendirici sürülmesi gerekir.
 • Topuk çatlağına en iyi sıcak su gelir.
 • Sıcak suda bekletilen ayaklar sünger taşı ile ovalanarak topuk çatlaklarının giderilmesi sağlanır.
 • Muzu ezip topuktaki çatlaklara sürüp 15 dakika bekletip silince topuktaki çatlaklara iyi gelir.
 • Ayakları 15-20 dakika kadar sıcak sabunlu suda bekletmek topuktaki çatlaklara iyi gelir.
 • Oluşan topuk çatlaklarına zeytinyağı sürmek çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

 

]]>
Topuk Batması https://www.topuk.gen.tr/topuk-batmasi.html Tue, 27 Nov 2018 07:32:04 +0000 Topuk batması, çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle sabah yataktan kalkınca topuğun üzerine basamama şikayeti olur. Topuk batması yüzünden yürümede zorluk çekilir. Kişi günlük hayatına düzenl Topuk batması, çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle sabah yataktan kalkınca topuğun üzerine basamama şikayeti olur. Topuk batması yüzünden yürümede zorluk çekilir. Kişi günlük hayatına düzenli devam edemez. Gün içinde uzun süreli ayakta kalmak ve yoğun iş hayatı topukta batmaya neden olur.

Topuk batmasının nedenleri:

 • Topuk batmasının en büyük nedenlerinden biri uzun süreli ve sık yapılan egzersizlerdir.
 • Aşırı derecede ayakta durmak topuk batmasına neden olur.
 • Fazla kilo almak topukta batmaya ve ağrıya neden olur.
 • İç tarafından desteksiz olan ayakkabılar giymek topuk batmasına neden olur.
 • Düz taban ayakkabılar batmaya neden olur.
 • Ayağının kavisi yüksek olan kişilerde topuk batması daha fazla görülür.
 • Şeker hastalarında topuk batması daha çok olur.
 • Uzun süreli koşular ve yürüyüşler topukta batmaya neden olur.
Topuk Batması

Topuk batmalarında istirahat çok önemlidir. Şiddetli ağrılarda dinlenme olmadan iyileşme görülmez. Evde yapılacak birkaç hareketle de topuktaki batmalar tedavi edilebilir. Ayakların içi buz dolu torba üzerinde 20 dakika kadar bekletilmesi topuktaki batmaya ve ağrıya iyi gelecektir. Ayağın altına top alıp topu ileri geri hareket ettirmek batmaya iyi gelir. Ayakkabıların içinde tabanlık kullanmak topuktaki batmaya iyi gelir. Evde alınacak ve yapılacak bir kaç işlem ile topuk batması engellenebilir. Eğer yapılan uygulamalardan sonra topukta oluşan batma hala gitmediyse mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor kontrolünde alınacak fizik tedavi topuktaki batmaya iyi gelir.

]]>
Feridun Kunak Topuk Dikeni https://www.topuk.gen.tr/feridun-kunak-topuk-dikeni.html Tue, 27 Nov 2018 14:41:25 +0000 Feridun Kunak topuk dikeni, ayak bölümünde oluşan sıkıntıların içerisinde topuk dikeni ilk sıralarda yer alır. Gerekli yapılan doğal yöntemlerle bu bölgede bulunan sıkıntının giderilmesi sağlanır. Feridun Kunak verdiği b Feridun Kunak topuk dikeni, ayak bölümünde oluşan sıkıntıların içerisinde topuk dikeni ilk sıralarda yer alır. Gerekli yapılan doğal yöntemlerle bu bölgede bulunan sıkıntının giderilmesi sağlanır. Feridun Kunak verdiği bilgilerle, doğal yöntemler sayesinde topukta bulunan dikenlerin geçmesini sağlayan kremler yaparak bu bölgede iyileşmeler sağlamaktadır.

Topuk dikeni oluşmasının nedeni
Ayak tabanına aşırı yük binmesi ve bu bölgenin aşırı zorlanması sonrasında bu dokularda ödem oluşur. Bunun sonucunda topuklarda iltihaplanma ile kireçlenme meydana gelirken; zamanla büyüyerek topukta çıkıntı oluşmasına sebep olur. Böyle durumlarda bu çıkıntılar topuk dikeni oluşumuna neden olur. Topuk dikeni fazla kilo sebebiyle olurken; uzun yol yürümekten dolayı veya ailevi sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Bu şekilde topuk ağrılarının ve topuk dikeninin giderilmesi için Feridun Kunak'ın verdiği kürleri uygulayarak bu bölgede bulunan topuk dikeninin temizlenmesinin sağlarız.

Feridun Kunak topuk dikeni kremi
Topuk bölgesinde bulunan topuk dikeninin giderilmesi için tedavi amaçlı kullanılacak kremle geçmesi sağlanır. Oldukça basit bir çözüm olan topuk dikeni kremi sayesinde topuk dikeninin giderilmesi sağlanırken; topuk kemiğine bağlandı bölgede kas ve tendon dokusunda meydana gelen küçük yırtıkların ve deform oluşumlarının geçmesi sağlanır. Şişman kişilerde, düz tabanlarda, dik topuklu ayakkabı giyenlerde, ayakta çok fazla duranda öğretmenlerde, kadın koşucularda fazla görülen bu problemin giderilmesi için bu krem oldukça etkili bir krem olarak kullanılır. Bu doğal yöntem sayesinde bu bölgedeki şikayetlerin geçmesini sağlar.

Feridun Kunak topuk dikeni kremi yapılışı

Bu krem için öncelikle malzemelerin temin edilmesi gerekir, bu malzemeler sırayla şöyledir;
 • Bir tane lahana yaprağı
 • Bir yemek kaşığı elma sirkesi
 • Bir yemek kaşığı domates 
 • Bir tatlı kaşığı biberiye yağı
Feridun Kunak Topuk Dikeni
Bir yemek kaşığı domatesin üzerine sirkeyi ilave ederek; bu karışımı iyice ezelim. Karışım krem haline geldiği zaman içerisine biberiye yağı ilave edip, azıcık beklettikten sonra akşam üzeri hazırladığımız bu karışımı ayağımızın taban bölgesine masaj yaparak uygulayalım. Lahana yaprağı ile ayakların taban bölgesini sarıp, üzerine çorap giyelim. Daha sonra böylece yatalım. Sabahleyin kalktığımızda ayağımızı ılık suyla yıkayıp bu kremi ayağımızdan temizleyelim. 7 gün boyunca bu yaptığımız kremi ayağımıza uygulayarak bu bölgede bulunan topuk dikeninin giderilmesine katkısı ağlayalım. Gece yatmadan önce bu karışımı ayağa uygulamak oldukça önemlidir. Çünkü topuk dikeni nedeniyle akşam saatlerinde ayakta bulunan ağrıların şiddetlenerek arttığı gözlenir. Ayak ağrıları uykuda topuk alanında toplandığı için kremin yatmadan uygulanması gerekir. Böylece ağrılarda azalma sağlanmış olur. Topuk dikeni tedavisi için ayak egzersizleri de yapılması tavsiye edilir. Bu egzersizler sayesinde yapılacak krem tedavisi ile ağrıların giderilmesi ve topuk dikeninin ayaktan çıkartılması sağlanır. Feridun Kunak topuk dikeni kremi tedavi amaçlı verilen tarifle oldukça başarılı sonuçlar elde edildiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı bu uygulamanın 7 gün boyunca aksatılmadan yapılması tavsiye edilir.
]]>
Topukta Ödem https://www.topuk.gen.tr/topukta-odem.html Wed, 28 Nov 2018 01:56:21 +0000 Topukta ödem: Topuk vücudun ağırlık merkezi denilebilir. Bu yüzden topukların zarar görmesi olası bir ihtimaldir. Özel yağ dokusu ile çevrili olan topuklarda çoğu zaman ağrı olur. Ve bu ağrı günlük hayatı olum Topukta ödem: Topuk vücudun ağırlık merkezi denilebilir. Bu yüzden topukların zarar görmesi olası bir ihtimaldir. Özel yağ dokusu ile çevrili olan topuklarda çoğu zaman ağrı olur. Ve bu ağrı günlük hayatı olumsuz etkiler. Çok zorlama yada yanlış bir hareket sonucu ayak tabanındaki kasların topuk kemiğine yapışması halinde topukta yırtılma olur. Bu topukta zedelenmelere de neden olur. Tedavi edilmemesi halinde Bu bölgede kireçlenme ve batma görülür. Bu şekilde oluşan diken gibi batma ikinci bir zorlama da yeniden yırtılmalara ve ödeme neden olur. Topukta oluşan ağrı çok şiddetli olursa ve üzerindeki baskı devam ederse ödeme neden olur. Topukta ödem ayakta çalışan kişilerde daha fazla görülür. Topukta oluşan ödemin nedeni topuktaki baskının uzun süre devam etmesidir. Topukta ödemlerin olması fazla kilolu insanlarda daha çok görülür.

Topukta ödem neden oluşur:

 • Uzun süre ayakta kalmak topukta ödem oluşumuna neden olur.
 • Topuk üzerine fazla uygulanan baskı ve ağrı ödeme neden olur.
 • Fazla kilolar topukta ödeme neden olur.
 • Dolaşım sisteminde oluşan rahatsızlıklar topuklarda ödeme neden olur.
 • Hamile bayanlarda topuklarda ödem daha sık görülür.
Topukta Ödem

Topukta oluşan ödemin gitmesi için istirahat gerekir. Uzun süreli dinlenmeler ödemin yok olmasına neden olur. Uzun süreli dinlenme sonunda ödemlerde azalma yada kaybolma görülmezse mutlaka doktora gidilmelidir. Topukta oluşan ödemlerin yok olması için evde yapılacak bir kaç işlem ile ödemler gidebilir. Beslenme düzenine dikkat edilirse ödemlerde azalma olabilir. Topuklarda oluşan ödeme rağmen uzun süre ayakta kalmak ödemlerin artmasına neden olur. Vücuttaki kan dolaşımının düzenli olması da ödemlerin iyileşme sürecini hızlandırır. Uzun süre sandalyede oturmak ödemin artmasına neden olur.

]]>
Ayak Topuğunda Ağrı https://www.topuk.gen.tr/ayak-topugunda-agri.html Wed, 28 Nov 2018 16:09:29 +0000 Ayak Topuğunda Ağrı, Topuk kemikleri binlerce kemik, yüzün üzerinde tendon ile eklem, bağ ve kas bulunan ayaktaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüzde yer ile temas eden ilk kemiktir. Hem bu temas sonucunda kaynaklana Ayak Topuğunda Ağrı, Topuk kemikleri binlerce kemik, yüzün üzerinde tendon ile eklem, bağ ve kas bulunan ayaktaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüzde yer ile temas eden ilk kemiktir. Hem bu temas sonucunda kaynaklanan şok emme görevini hem de hareket esnasında üzerine binen bütün yükü taşımaktadır. Ayak topuğunda ağrı topuğun arka, alt veya ön kısmında meydana çıkmakta olan ve zamanla ilerleyerek şiddetli bir ağrı türüdür. Ayak topuğu ağrısında hissedilen ağrı genelde tek ayakta hissedilmekte ve ayağın kullanılması durumunda topuk ağrısı oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Fakat hastaların genellikle üçte birinde ayak topuğu ağrısı her iki ayakta da birden görülmektedir. Hissedilen ve huzursuzluk veren ayak topuğu ağrılarında en belirgin belirtiler ağrının özellikle de sabahları yataktan yada oturduğunuz yerden kalkma sırasında şiddetlenmesi ile yürüyüş esnasında azalmasıdır. Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra ayağa kalktığınızda ağrı daha da yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Yürümek ağrıyı hafifletiyor gibi görünse de yapılan uzun yürüyüşler veya uzun süre zaman ayakta kalmak ağrının yeniden depreşmesine neden olacaktır. Ayak topuğu ağrısı birçok sebepten kaynaklanabilir. 

Çoğu kez basma yada yürümede görülen bozuklukları sebebi ile topuk kemiğine yada ona bağlı yumuşak dokulara uygulanan aşırı baskı başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Baskının diğer bir nedeni ise yürüme, koşma yada yaralanma veya sert bir zemin üzerine atlama sebebi ile meydana gelen zedelenmeler de olabilir. Ayrıca ucuz terlik yada ucuz ayakkabı gibi yanlış ayakkabı seçimleri ve aşırı kilolar da topuk üzerindeki yükü arttırabilmektedir. Ayak topuğu ağrısı ve ağrının dışında şişme, kızarıklık ve ısınma gibi görülen iltihap belirtileri uzun süre geçmiyor yada bu belirtiler günlük yaşamda yaptığınız aktiviteleri engellemekte ise hemen bir ortopedi ile travmatoloji uzmanına muayene olmada fayda vardır.

Ayak Topuğu Ağrının Nedenleri

Plantar Fasiit
Ayak topu ağrının en sık rastlanan sebebi plantar fasiit yani topuk zarı hastalığıdır. Ayak tabanında bulunan plantar fasya denilen topuk kısmını ayağın ön tarafına bağlayan esnek yapılı doku bandının iltihaplanması, kalınlaşması ve zarar görmesidir. Bu bant ayak tabanında yer alan ayak kemerini destekleyerek yürümeye yardımcı olmaktadır. Görülen bu rahatsızlığa plantar fasiit denir. Ayağa oldukça fazla uygulanan baskı sonrasında bağlar yıpranır ve iltihaplanarak sertleşmeye yol açmaktadır. Plantar fasiit genelde diğer bir rahatsızlık olan ''topuk ''dikeni'' ile beraber görüldüğünde halk arasında plantar fasiit de topuk dikeni olarak adlandırılmaktadır. Aşırı kilosu olan kişilerde uzun mesafe koşularında, hamileliğin son dönemlerinde, restoran yada fabrika gibi uzun süre ayakta kalınması gereken işlerde çalışmakta olan kişilerde görülme oranı oldukça yüksektir. Düz tabanlık veya yüksek ayak kemeri gibi ayak problemleri görülen kişilerde bu şikayetlerin meydana çıkması muhtemeldir. Ancak kötü ayakkabı seçimleri de beraberinde topuk etrafındaki bağları olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Plantar fasiit rahatsızlığının en belirgin belirtisi topuk kısmının alt bölümünde hissedilen ağrıdır. Bu ağrı genelde sabahları yataktan kalkıldığı sırada veya bir süre oturduktan ve dinlendikten sonra ayağa kalkıldığında oldukça şiddetli olacaktır. Topukta oluşan sertlik sebebi ile merdiven çıkma oldukça güçleşecektir.

Topuk Dikeni

Ayak topuğu kemiğinin hemen alt kısmında kemiğe benzer bir çıkıntı meydana gelmesine ''topuk dikeni'' denir. Röntgen çekildiğinde de görülen bu kemik çıkıntısı aslında kemik büyümesi ile ilgili değildir. Topuk dikeni ayakta bulunan bağla ile kasların zorlanmasına ve yıpranmasına bağlı bir şekilde topuğun alt kısmında toplanan kalsiyum birikintileri ile oluşmaktadır. Topuk dikeni rahatsızlığında hissedilen ağrı hastalar tarafından sanki topuğa diken batıyormuş gibi bir his olarak tarif edilir. Aşırı sıçr]]> Şiddetli Topuk Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/siddetli-topuk-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 17:26:32 +0000 Şiddetli Topuk Ağrısı, İnsanların ayakları 26 adet kemik, 33 adet eklem ve 100 adetten fazla sayıda tendondan oluşmaktadır. Topuk, insan ayağının en büyük kemiğidir. Ayak aşırı bir şekilde kullanılır, sakatlanır veya ya Şiddetli Topuk Ağrısı, İnsanların ayakları 26 adet kemik, 33 adet eklem ve 100 adetten fazla sayıda tendondan oluşmaktadır. Topuk, insan ayağının en büyük kemiğidir. Ayak aşırı bir şekilde kullanılır, sakatlanır veya yaralanırsa o kişi topukta şiddetli bir ağrı ile karşılaşabilir. Ağrının şiddeti, ağrının sebebine göre değişir. Bu ağrı çok hafifi bir şekilde de olabilir, o kişiye ayağını kullanamayacak hale de getirebilir. Eğer her durumda bu topuk ağrısını çekiyor iseniz tanı koymak için kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir. 

Topuktaki şiddetli ağrının sebeplerine gelecek olursak:

Topuktaki ağrının, genel olarak topukta bulunan kemiğin aşırı bir biçimde kullanımından kaynaklanabilen birçok sebebi olabilir. Ayak tabanını sert zeminlere çarpmak, aşırı kilolu olmak ve ayağa tam olmayan ayakkabıları kullanmak ayağın topuk kısmında gerilmelere ve kasılmalara sebebiyet verebilir. Bu durumda oluşan gerilmeler ve kasılmalar topuğun kemiklerinde, kaslarında ve tendonlarında rahatsızlık oluşumuna yol açabilir. Tabi ki topuk ağrısına sebebiyet veren birçok etken vardır. Bu durumlardan en yaygın olanları şunlardır:

Topuk çıkıntıları: Topuk kısmını saran, çevreleyen ve kaplayan kasların ve kemik yapılarının sürekli olarak gergin kalması durumunda topuk çıkıntıları oluşabilir. Bu durum ortaya çıktığı zaman topuğu çevreleyen bazı kemikler kırılabilir veya bazı kaslar kopabilir. Topuk çıkıntıları durumu, genel olarak sürekli koşan atletlerde ve sporcularda görülmektedir. Tabi ki obez insanlarda da sıklıkla görülebilir. 

Topuk dikeni (Plantar Fasciitis): İnsan ayağında, ayak parmaklarının kökünü topuğa bağlama görevini yapan doku iltihaplanırsa topuk dikeni durumu gerçekleşir. Bu rahatsızlık da genel olarak sürekli koşan atletlerde ve sporcularda sık olarak görülür ve ayrıca ayağa küçük gelen ayakkabıları giymek de topuk dikeni rahatsızlığına yol açabilir. 

Aşırı derecede içeri bükülme: Ayak topuğunun arka kısmında bulunan bağlardan ve tendonlardan oluşan dokunun gereğinden daha fazla gerilmesiyle birlikte, aşırı içe bükülme durumu meydana gelir. Bu rahatsız edici durum, sırt, bel ve dizlerde meydana gelen sakatlıklardan ötürü yürüyüş şekli değiştiği zaman kendini gösterir.

Aşil tendonu iltihaplanması (Achilles Tendinits): Ayak topuğunun arka kısmını çevrelemekle görevli olan Aşil tendonunun iltihaplanması durumudur. Bu rahatsızlık, genel olarak çok aktif hayatları olan sporcularda ve dansçılarda görülür.

Doktora ne zaman başvurmalısınız:
Topuk ağrısını ilk hissetmeye başladığınız süreçte, evinizde örnek olarak topuklarınızı dinlendirerek, çözüm üretmeye çalışabilir ve ağrınızı hafifletmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bu topuk ağrısı 1-2 hafta süreçte kendiliğinden geçmiyor ise kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra buradaki belirtiler ile karşılaşırsanız, kesinlikle hiç beklemeden bir doktora başvurmanız gerekir:
 • Yaşadığınız ağrı çok şiddetli, ciddi ve dayanılmaz ise
 • Ağrınız gün içerisinde birdenbire başlıyor ise
 • Topuğunuz içerisinde kırmızılık görünüyor ise
 • Topuk kısmında şişlik var ise
 • Topuğunuz içerisinde bulunan ağrı sizi yürütmüyorsa bir an öne doktora başvurmanız gerekir.
Şiddetli Topuk Ağrısı
Ayak topuğunuz içerisinde oluşan ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için evde yapılabilecek birkaç yöntem tavsiye edebiliriz:
 • Dinlenme, ayak topuklarınızı olabildiğince dinlendirin.
 • Buz tedavisi, gün içerisinde 10-15 dakikalık süreçlerle ayak topuklarınıza buz koyabilirsiniz. 
 • Dışarıda reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. 
 • Rahat ayakkabı, ayağınıza tam olan ayakkabıları tercih edin. 
 • Gece splinti kullanımı, siz uyurken ayağınızı esneten bir cihazdır]]> Sol Ayak Topuk Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/sol-ayak-topuk-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 11:51:11 +0000 Sol ayak topuk ağrısı topuktaki kemik yada kaslardan kaynaklanır. Topuk kemiği yüzlerce kemik, eklem ve yüzün üstünde tendon, adale ve bağ yer alan ayağımızdaki en önemli kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada ye Sol ayak topuk ağrısı topuktaki kemik yada kaslardan kaynaklanır. Topuk kemiği yüzlerce kemik, eklem ve yüzün üstünde tendon, adale ve bağ yer alan ayağımızdaki en önemli kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada yerle önce temas eden kemiktir ve hem bir bu temastan meydana gelen şok emme görevini hem birde davranış esnasında üzerlerine binen bütün kilosu yüklenir. Topuk ağrısı topuğun ön, arka veya aşağı bölümünde ortaya çıkabilir ve vakit içinde gittikçe kötüleşen bir ağrı türüdür. Topuk ağrısında ağrı genelde bir ayaktadır ve ayağın kullanılmasıyla topuk ağrısı yüklü biçimde hissedilir. Fakat hasta olanların üçte birinde topuk ağrısı her 2 ayakta ansızın görülür. 

Topuk ağrısında en bariz bulgular ağrının en çok sabahları, yataktan veya oturduğunuz yerden kalkarken şiddetlenmesi ve yürüyüş esnasında azalmasıdır. Hareketsiz kaldıktan bir zaman geçmesinin ardından ayağa kalktığınızda ağrı yüklü biçimde hissedilir. Yürümek ağrıyı hafifletir görünse de, uzunca yürüyüşler veya uzunca süre ayakta kalmak ağrının tekrar kötüleşmesine neden olacaktır. Topuk ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Çoğu defa dokunmak/yürüme bozuklukları sebebiyle topuk kemiğine ve ona ilişkili narin dokulara çok stres uygulanması başlıca nedendir.  

Topuk Ağrısı Sebepleri 
Topuk ağrısının, genelde topuk kemiğinin çok kullanımından kaynaklanan pek çok nedeni bulunur. Ayağı katı zeminlere çarpmak, fazla şişman olmak ve ayağa tam anlamıyla olmayan ayakkabıları giymek topukta gerilme ve kasılmalara yol açabilir. Topuk ağrısına neden bulunan öbür yaygın vaziyetler şunlardır: 

Topuk çıkıntıları: Topuğu çevreleyen ve döşeyen adalelerin ve kemiklerin devamlı gergin olması halinde topuk çıkıntıları meydana gelir. 
Topuk Dikeni (Plantar Fasciitis): Topuğu ayak parmaklarının köküne bağlayan doku iltihaplanırsa topuk dikeni meydana gelir.  
Aşırı içe bükülme: Topuğun arkasındaki bağların ve tendonların gereğinden fazla gerilmesiyle çok içe bükülme meydana gelir.  
Aşil Tendonu İltihaplanması (Achilles Tendinitis): Topuğun arka bölümünü çevreleyen Aşil tendonunun iltihaplanmasıdır. Bu vaziyet, çok etkin bir yaşamı bulunan ve devamlı koşan sporcularda ve dansçılarda rastlanır. 
 
Topuğun Altındaki Ağrı 
Bu alanda ağrılar topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede meydana gelir. Subkalkaneal ağrı fazla koşmak ve zıplamak, ayak parmaklarından  topuk kemiğine uzanan adale bantlarının (fascia) inflamasyonuna sokak açar. Ağrı topuğunuzun altında ve merkezinde toplanır, başlangıçta orta derecededir, ama gece süresince dinlenmenizin hemen ardından önce adımı attığınızda, birdenbire şiddetlenir. Topuk dikeni Plantar fasiitis uzun bir süre sürerse fascia doku liflerinin topuğa bağlandığı noktada, bir topuk dikeni (kalsiyum tortusu) şekillenir. Bu rahatlıkla çekilen bir röntgende görülebilir. İyileştirme genellikle, plantar fasiitisle bir fark yoktur. 

Sol Ayak Topuk Ağrısı
Topuğun Arkasında Oluşan Ağrı 
Topuğunuzun arkasında ağrı oluşuyorsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı alanda  enflamasyonu laf konusudur. (Aşil tendinitis) Bu vaziyet, sık sık, oldukça çok koşma veya topuğun arka bölümüne sürten ayakkabıların giyilmesi neticesi belirir.   
 
Topuk Ağrısı Rehabilitasyonunda 
 • Probleminize neden bulunan aktiviteleri durdurarak başlar. 
 • Doktorunuz topuk takviyesi  veya özel tabanlık  kullanmanızı önerir. 
 • Gerek plantar fasiitis  gerekse aşil tendinitis amaçlı özel germe egzersizleri önerilir. Çok kronikleşmiş sorunlarda fizik iyileştirme ve tedavi gereksinimi olabilir. 
 • Ağrı ve şişlik amaçlı nonsteroid antienflamatuar ilaçlar önerilir. 
 • Bu standart tedavilerden yeteri seviyede yarar görmeyen hasta ola]]> Topuk Şişmesi https://www.topuk.gen.tr/topuk-sismesi.html Fri, 30 Nov 2018 00:26:59 +0000 Topuk şişmesi, Topuklar vücudun bütün ağırlığını taşıdığı için sürekli ağrır, ödem oluşur ve derin çatlaklar meydana gelir. Topuklarda şişme meydana gelir. Topuk şişmesi her yaşta ve herkeste görüleb Topuk şişmesi, Topuklar vücudun bütün ağırlığını taşıdığı için sürekli ağrır, ödem oluşur ve derin çatlaklar meydana gelir. Topuklarda şişme meydana gelir. Topuk şişmesi her yaşta ve herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Topuk şişmesinin en büyük nedenleri arasında yanlış adım atmak ve yanlış ayakkabılar tercih etmektir. Topukların şişmesi daha çok ağrıya neden olur. Şişen topuklar günlük hayatı kısıtlar ve kişinin yürümede zorluk çekmesine neden olur. Topukta şişlik olmasının nedeni iltihap yüzünden yada enfeksiyon yüzünden olabilir. Bu nedenlerden dolayı şişen topuktaki ağrı giderek şiddetleniyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

  Topuk Şişmesi

  Topuk şişmesine ne iyi gelir:

  • Sıcak ve soğuk su uygulaması topuklarda oluşan şişliklerin azalmasına neden olur.
  • Sıcak ve soğuk su aynı anda uygulandığında kan dolaşımını arttırdığı için şişliklerin azalmasına neden olur.
  • Kovaya konulan tuz ve su içinde ayakların 15 dakika kadar bekletilmesi topuklarda oluşan şişliği azaltır.
  • Sirkeli su karışımında bir süre ayakları bekletmek şişliklerin azalmasına yardımcı olur.
  • Topuklara karanfil yağı ile masaj yapmak şişliklerin azalmasında yardımcı olur.
  • Topuklara buz uygulaması yapmak şişliklerin azalmasında yardımcı olur.
  • Kırmızı biber ve su karışımı ayaklara sürüldüğünde şişliklerde azalma görülür.
  • Düzenli ve hafif egzersizler topuk şişliklerinin azalmasına yardımcı olur.
  • Ayak yapısına göre seçilen doğru ayakkabılar topuklarda şişlik oluşmasını engeller.
  • Topuklarda oluşan şişlikleri azaltmak için her gün düzenli aralıklarla çıplak ayakla yürümek iyi gelir.
  ]]>
  Topuk Taşı https://www.topuk.gen.tr/topuk-tasi.html Fri, 30 Nov 2018 09:11:11 +0000 Topuk Taşı, Ponza taşı olarak bilinmekte olan bu taş özellikle ayak ve topuk bakımı için insanların ayak derilerinde oluşan ölü hücreleri atmak amacı ile kullanılan bir taş çeşididir. Süngerimsi bir yapıya sahip olan bu t Topuk Taşı, Ponza taşı olarak bilinmekte olan bu taş özellikle ayak ve topuk bakımı için insanların ayak derilerinde oluşan ölü hücreleri atmak amacı ile kullanılan bir taş çeşididir. Süngerimsi bir yapıya sahip olan bu taş aynı zamanda da volkanik bir taştır. Topukların ince ve zarif bir görünüme ulaşması için ponza taşını kullanmak gerekmektedir. Tamamen doğal bir yapıya sahip olan bu volkanik taş insanların kimyasal madde kullanmadan ayak ve topuk güzelliği için kullandıkları bir üründür. Doğal olması en büyük tercih nedenidir.

  Topuk Taşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  İnsanlar özellikle de bayanlar günümüzde güzellik uğruna kimyasal maddeler kullandıkları için ponza yani topuk taşı buna karşıt en örnek üründür. Ayak ve topuk bakımı sırasında ponza taşının sıcak bir ortamda kullanılması gereklidir. Ölü hücre ve derilerden arınmış zarif ve pırıl, pırıl bir ayak ve topuklara kavuşmanızı sağlayan oldukça doğal bir taştır. Fazla sürüldüğü zaman topuk derisinde bulunan ölü hücreler ile birlikte canlı halde olan hücrelere de zarar vermektedir. Vücudumuzda bulunan bu canlı hücreleri onarmak ve tazelemek için fazla enerji harcar bu yüzden de kullanımı gayet önemlidir. Ponza taşı vücut bakımı esnasında nemli deri üzerine uygulanabildiği gibi kuru deriler üzerine de uygulanabilir. Ponza taşı topuklara sürüldükten sonra genellikle nemlendirici krem kullanılmalıdır ki topuklarınız rahat ve daha güzel bir görünüme ulaşsın. Ayaklarımız gün boyunca bütün ağırlığı taşımakta olan bir parçamız olduğu için bakımına oldukça özen göstermeliyiz. Kullanılan bu taşlar volkanik taşlar olduğu için volkanik taşlarda oldukça yüksek ısıda oluştukları için vücuda zararlı hiçbir element ponza taşının içerisinde bulunmaktadır. 

  Gözenekli ve süngerimsi bir yapısı olan ponza taşı kullanılamadan önce hafif su ile ıslatılırsa kullanımı daha da kolay ve etkili olacaktır. Ponza yani topuk taşına farklı yörelerde daha farklı isimlerde verilmektedir. Bazı bölgelerde ponza taşı yerine sünger taşı olarak bilinen bu taş bazı farklı bölgelerde ise nasır taşı adı verilmektedir. Topuk taşı olarak bildiğimiz ve kullanmış olduğumuz bu malzeme farklı alanlarda ki kullanımı ile gözümüze çarpar. Ponza taşının özellikle de diş macunlarında kullanımı oldukça yüksektir. Diş hekimleri tarafından diş temizleme aracı olarak ponza taşını kullanılmaktadır. Topuklarınızın sağlığı için sert bir şekilde sürtülme meli tam tersine masaj yaparcasına yavaş, yavaş ovulmalıdır. Ponza taşından yapılan başlık ve apar atlara sahip olan birçok bakım ürünleri kullanılmaktadır. 

  Topuk Taşı
  Ponza Taşı İle Peeling
  Ponza taşının vücudumuzda en sık kullanıldığı bölge topuk ve ayaklardır. Bunun nedeni topuklar kuruyarak sert bir katman oluşturmaya daha yatkınlardır. Ponza taşını kullanarak topuklarınız üzerinde daha etkili ve göz kamaştırıcı bir temizlik yapabilirsiniz. Ponza taşı kullanılan bir diğer bölge ise dirsek bölgesidir. Kuruyan ve pul, pul olan dirseklerinizi ponza taşı kullanarak temizleyip sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
  ]]>
  Topuk Arkası Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/topuk-arkasi-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 07:58:32 +0000 Topuk Arkası Ağrısı, ayağımız yirmi altı kemik, otuz üç eklem ve yüzden daha fazla tendon bulunmaktadır. Ayaktaki en büyük ise topuk kemiğidir. Topuk Arkası Ağrısı genellikle çok ayakta kalmaktan yani ayağınızı çok kul Topuk Arkası Ağrısı, ayağımız yirmi altı kemik, otuz üç eklem ve yüzden daha fazla tendon bulunmaktadır. Ayaktaki en büyük ise topuk kemiğidir. Topuk Arkası Ağrısı genellikle çok ayakta kalmaktan yani ayağınızı çok kullanmaktan, sakatlanmaktan veya yaralanmaktan olur. Bu ağrı çok hafif de olabilir ya da ayağınızın üstüne basamayacağınız kadar çok şiddetli bir ağrı yaşayabilirsiniz. Topuk arkası ağrılarınız çok şiddetli ise tanının konulabilmesi için doktora gitmelisiniz. 

  Topuk Arkası Ağrısının Nedenleri:
  • Topuk çıkıntıları
  • Topuk dikeni 
  • Aşırı iç bükülme
  • Aşil tendonu iltihaplanması
  Topuk Arkası Ağrısının asıl nedeni aslında topuk kemiğinin aşırı kullanılmasıdır. Ayağını sert zeminlere çarpmak, vücut endeksinden fazla olmak yani kilolu olmak ve ayağa tam olmayan ayakkabı giymek topuk arkası ağrısının diğer nedenlerindendir. Ayakta kasılma veya ayakta gerilme de topuk arkası ağrısı yapabilir. 

  Topuk çıkıntıları ayakta çok fazla gerilme olduğu zaman olur. Bu gerilme sonucunda topuk çıkıntıları oluşur ve bu sürekli tekrarladığından ayakta  topuk arkası ağrıları oluşur. Bu durum genellikle obez insanlarda gerçekleşir. Topuk dikeni topuğu ayak parmaklarına bağlayan dokuların iltihaplanması ile oluşur. Ayağa tam uymayan ayakkabılar giyilir ise veya koşucu yani atletizm ile ilgilenen insanlarda olur. Aşırı iç bükülme ise topuk arkası tendonların gereğinden fazla gerilmesi ile gerçekleşir. Bu durum bel, boyun, bel ve dizlerde ağrılara neden olur. En büyük sorunu ise yürüme de bozukluk olur. Aşil tendonu iltihaplanması ise genelde koşucularda ve dansçılarda olur.

  Topuk Arkası Ağrısı
  Topuk Arkası Ağrısı hissetmeye başladığınızda tedaviye ilk önce evde kendiniz başlayabilirsiniz. Topuğunuzu dinlendirmeye başlayarak tedaviye başlayabilirsiniz. Bunu yaptığınız halde ağrınız iki üç hafta içinde iyileşmiyor ise doktorunuzdan randevu almalısınız. Topuk arkası ağrılarınız hiç geçmiyor ise, topuk arkası ağrınız aniden giriyor ise, topuğunuzda kızarıklar var ise, topuğunuzda şişlik var ise ve topuk arkası ağrınız yürümenizi engelliyor ise kesinlikle hekiminize başvurmalısınız.
  ]]>
  Topuk Bakımı https://www.topuk.gen.tr/topuk-bakimi.html Sat, 01 Dec 2018 09:19:31 +0000 Topuk bakımı, bayanlarda bilindiği gibi görsellik çok önemlidir, bunun yanı sıra temizlik görselliğe dahildir. Bayanlarda ayak bakımı çok önemli bir detaydır. Çoğu insanlarda ayak bakımına önem vermezler aslında insanları Topuk bakımı, bayanlarda bilindiği gibi görsellik çok önemlidir, bunun yanı sıra temizlik görselliğe dahildir. Bayanlarda ayak bakımı çok önemli bir detaydır. Çoğu insanlarda ayak bakımına önem vermezler aslında insanların dengesi ayak, topuklarının üzerindedir. Topuklarda görülen çatlaklıklar, erkek yada bayanda çok çirkin bir görüntüdür. Ayaklarda görüntü olarak ise çatlakların yanı sıra kuruma, deri döküntüleri, gibi şikayetler yada sedef hastalığı mantar gibi olan şikayetler çıkabilir. Vücudumuzu her bir parçası insanlar için önemli olmalıdır. Genellikle uzun süre ayakta kalmak, veya çalışmak rahatsız edecek ayakkabılar giymek gibi durumlarda topuk üzerinde oluşan baskı nedeni ile çatlaklık oluşur. Bu çatlamalar topuk üzerinde, yaygın ve belirgin şekillerde görülür. Ayak bakımı yaptıran kişilerde topukta çatlama ve kuruluk mantar gibi sorunlarla karşılaşmaz. Topuk bakımı denilince dışarıda kuaförlere çok para verip yaptırmanıza gerek yoktur.  Evde basit işlemlerle kendi çabanızla yapacağınız kolay temizleme yardımı ile yapılarak ayak topukları rahatlatılır.

  Topuk bakımı nasıl yapılır

  Öncelikle ayaklar sürekli temiz tutulması gerekir. Düzenli olarak ayaklarımızı sürekli beslemek gerekiyor. Kullanacağınız ponza taşları ve sünger taşı topuklarda oluşan çatlaklık ve döküntüler için mucize yaratır diyebiliriz. Çatlamış olan topuklar için yapılması gereken en önemlisi kazımaktır. Topuklardaki çatlağı kazarken acı çekmemek için yapmanız gereken, iyi bir ayak banyosudur. Yapacağınız ayak banyosunda ayaklar 1 saat suda kalarak yumuşatılır. Ölü derileri kaldırmak ve güzel yumuşak tabanlara, sahip olmak için ponza taşı ile topuklarınızı güzelce kazarak temizleyiniz. Temizlenen topuklar ise yumuşak ve temiz görünür. Temizleme işlemi bitince ayaklar kurutularak bolca vazelin yada ayak bakım kremi sürerek masaj yapılır. Ayaklardaki ve topuklardaki temizleme, öncesi ve sonrası gözle görülür şekilde fark edebilirsiniz.

  Topuk Bakımı
  Ayakta topuk çatlağı nasıl oluşur

  İnce bir tabakanın ardından oluşan topuk derisi zamanla kalınlaşmaya başlar. Kan dolaşımı bozuk olan kişilerde ise zayıf kan dolaşımı nedeni ile elastikiyet azalır. Bu sebep nedeni ile ölü deride birikimler oluşur bunlar ise topuklarda, yer yapan ölü deri kendini yenilemez. Ortaya çıkan manzara kötü şekil oluşan, topuklarda çatlama yada deri döküntüsüdür. Sağlıklı topuklara ve ayaklara kavuşmak için yapılması gereken basit ayak ve topuk bakımlarının yapılmasıdır.
  ]]>
  Topuk İğnesi https://www.topuk.gen.tr/topuk-ignesi.html Sun, 02 Dec 2018 06:14:24 +0000 Topuk dikeni, hemen hemen her yaşta karşılaşılan bir durumdur. Kimi zaman bir çocukta meydana gelen bu durum kimi zaman yaşlı bir kişide de meydana gelmektedir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum, insanlarda çok şidd Topuk dikeni, hemen hemen her yaşta karşılaşılan bir durumdur. Kimi zaman bir çocukta meydana gelen bu durum kimi zaman yaşlı bir kişide de meydana gelmektedir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum, insanlarda çok şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle topuk üzerine basma durumlarında ağrılar yaklaşık olarak üç kat artar. Bu nedenle kişiler yürüyemez ve diğer birçok işlerini yapamazlar. Topuk dikeni, insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler ortadan kalkmadığı sürece sorun çok daha büyüyeceği için kesinlikle erkenden müdahale edilmeli ve kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Topuk dikenine neden olan problem ortadan kaldırıldıktan sonra yaklaşık olarak birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Topuk dikeninin varlığının şüphe edilmesi için bu hastalığın ortaya çıkarmış olduğu belirtileri dikkate alın. Bu belirtilerden biri ya da birkaçının görülmesi durumunda uzman bir doktora giderek teşhisin konulmasını ve gerekli olan tedavilerin yapılmasını sağlayın. Aksi durumlarda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Topuk dikeni, bazı insanlarda kronik bir hastalık gibi ara ara ortadan kalkarak tekrar belirebilir. Bu durum sık sık karşılaşılan bir durumdur ve topuk dikeni sorunu yaşayan birçok kişi bu durumlar karşı karşıya kalmıştır. 

  Topuk dikenini önlemek için yapılması gerekenler
  • Topuk dikeni sorunu olan insanların yapması gereken en önemli şey tabi ki bol bol istirahattir. Yapılan her istirahat kişilerde bu durumun hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu durumun yanında kesinlikle uzun mesafeli yerlerde yürümemelisiniz. Attığınız her adım, ağrılarınızın daha fazla artmasına neden olacaktır.
  • Topuk dikeni sorunu olan insanların bol bol egzersiz yapmaları gerekmektedir. Yapılan düzenli egzersizler bu sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 
  • Kişiler daha ok oturarak çalışmalıdır. Aksi durumlarda çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum ayakta kaldığınız sürece daha da kötü olacaktır. 
  • İnsanlarda aşırı kilolar topuk dikeni oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı kiloların hızlı bir şekilde atılması gerekmektedir. 
  • Son olarak kesinlikle topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Bu durum direk olarak topuk dikeni oluşumuna neden olacaktır. Bunun için düz ve yumuşak tabanlı ayakkabılar seçmelisiniz.
  Topuk İğnesi
  Günümüzde topuk dikeni sorunları için özel terlikler kullanılmaktadır. bu terlikler özel malzemelerden ve aynı zamanda kaliteli malzemelerden yapılmaktadır. Özellikle kullanılan malzemeler topuğa destek olarak topuk dikeninin iyileşmesini sağlamaktadır. Bunun yanında diğer tedavilerin yapılması, hızlı bir şekilde iyileşme sağlayacaktır. Bu terlikler aynı zamanda antibakteriyel özellik göstererek enfeksiyonların oluşmasını önlemektedir. 

  Tedavisi: Topuk dikeni hastalığı olan insanlarda genellikle ilk tedavi ilaç tedavisidir. Bu nedenle hastalarda belli bir süre ilaç tedavileri yapılır. İlaç tedavileri kişilerde fayda etmediği sürece ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir. Bu ameliyatlar genellikle olumlu sonuçların alınmasını sağlar. Sizlerde bu hastalığın tedavilerini geciktirmeden erkenden tedavi olun. Aksi durumlarda sorunlar aniden büyüyerek sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. 
  ]]>
  Topuk Nasırı https://www.topuk.gen.tr/topuk-nasiri.html Mon, 03 Dec 2018 05:19:37 +0000 Topuk Nasırı, Birçok değişik şekilde ve boyutta ortaya çıkabilen topuk nasırları, oldukça ciddi sıkıntılara neden olmalarının yanı sıra, oldukça kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına da sebep olurlar. Ağrı durumu Topuk Nasırı, Birçok değişik şekilde ve boyutta ortaya çıkabilen topuk nasırları, oldukça ciddi sıkıntılara neden olmalarının yanı sıra, oldukça kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına da sebep olurlar. Ağrı durumu yaratan topukta çıkan nasır, derinin sürtünmesi yada basınç sebebiyle topuğun tahriş olması durumunda ve kalınlaşması sonucu ortaya çıkar. Ayak topuğu da vücudun ağırlık taşıyan bir bölgesi olması nedeniyle nasır oluşması için oldukça uygun bir bölgedir. Sürtünme ve basınçla oluşan ve koruyucu kalın tabaka olan nasır, ilk başlangıcında ağrı durumu yaratmaz. Fakat ilerleyen zamanlarda oldukça ağrı verir ve bu durumda kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelir. Tedavi edilmeyen topuk nasırları deri lezyonları gibi birçok değişik sorunlara sebep olabilir.

  Topuk nasırı neden olur

  Topukta çıkan nasırlar ayak topuklarının sürekli maruz kaldığı basınç ve sürtünmelerden kaynaklanır.
  • Ayağı rahatsız eden spor yüksek topuklu ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların kullanılması
  • Topukta meydana gelen deformasyonlar ve uygun olmayan çorap kullanımı
  • Ayak kemerinin oldukça alçak olması yani düz taban olma durumu
  • Aşırı şişmanlık 
  • Tabanı aşınmış ayakkabı kullanımı
  • Ayağın yüksek kemerli olması
  • Çorapsız ve terliksiz çıplak ayakla dolanmak
  • Yürüme bozukluğu gibi durumlar topuk nasırının nedenleri arasında sayılabilir.
  Topuk nasırının belirtileri nelerdir

  Topukta oluşan nasırların birçok değişik belirtisi bulunabilir. Ancak hiçbir belirti vermeden ağrısız nasırlarda vardır.
  • Zamanla ilerleyen şiddetli ağrı yanma hissi
  • Topukta derinin kalınlaşması ve topuk kısmında kalınlaşan deride meydana gelen kahverengi, sarı ve grimsi renk değişimi
  • Topukta oluşan nasırın ilerlediği zamanlarda nasırın etrafında aşırı hassaslık ve irin ya da sıvı akışı, ateş ve şişkinlik gibi durumlar görülebilir. 
  Topuk nasırı nasıl tedavi edilir

  Birçok nasır gibi topuk nasırları da tedavi edilebilir. Birçok kişi topuk nasırların tedavisini eczanelerde reçetesiz olarak da satılabilen ve salisilik asit içeren bazı nasır bantları ile yapmaktadır. Aşırı tahriş edici ve güçlü olan bu nasır bantları oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Bu bantlar, içinde bulunan asitler sayesinde nasırı eritir ve ortaya çıkaracağı belirtileri giderir. Ancak yanlış uygulandıkları takdirde bu ilaçlı bantlar nasırın etrafında bulunan sağlıklı cilt dokusunu da zedeleyebilir ve birçok alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı yetişkinlerin bile cildinde risk durumu oluşturabilir. Dolaşım bozukluğu ya da diyabeti olan kişilerde kullanılması tehlikeli olabilir. Bu nasır bantları gibi çözümler nasırı geçici olarak tedavi edecektir. Nasırı oluşturan nedenler ortadan kaldırılmadıkça rahatsızlık yeniden ortaya çıkabilir. 
  Nasırlar, keserek de ortadan kaldırılmaya çalışılmamalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü ayak bakterilerin sürekli olarak kolaylıkla çoğalabileceği ılık ve rutubetli bir bölgedir. 

  Topuk nasırı tedavisi evde nasıl yapılır
  Topuğunuzda oluşan nasırlar şiddetli ağrıya neden oluyorsa ve topuklarınızın pürüzsüz olmasını 
  istiyorsanız evde birkaç yöntem uygulayıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  Topuk Nasırı
  Suda bekletme, bir kabın içerisine ılık su ile doldurup içerisinde yaklaşık üç yemek kaşığı kadar karbonat ilave ederek ayaklarınızı yarım saat boyunca suda bekletip kurumuş ölü derinin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir demlik kadar papatya çayı demleyip bu suyu bir kabın içerisine alarak yine aynı şekilde ayaklarınızı yarım saat kadar suda beklettikten sonra sabun ile yıkayabilirsiniz. Ufak bir ekmek parçasının sabahtan akşama kadar elma sirkesinin içerisinde bekletip macun ol]]> Topuk Temizleme https://www.topuk.gen.tr/topuk-temizleme.html Mon, 03 Dec 2018 14:17:30 +0000 Topuk Temizleme, Ayaklar, vücudun en önemli parçalarından birisidir. Ayakların bakımlı ve güzel olması da son derece önemlidir. Bunun için ayaklarda özellikle topuk kısımları vücudun en kalın cilt bölgesini olu Topuk Temizleme, Ayaklar, vücudun en önemli parçalarından birisidir. Ayakların bakımlı ve güzel olması da son derece önemlidir. Bunun için ayaklarda özellikle topuk kısımları vücudun en kalın cilt bölgesini oluşturmaktadır. Bu yüzden topuk kısımları sertleşmeye ve çatlamaya müsaittir. Aslında tüm vücudun ağırlığını taşıyan en cefakar organlardan birisidir. Dolayısıyla bakımına ve temizliğine en fazla önem verilmesi gereken organların başında geliyor. Bu nedenle gün içerisinde saatlerce üzerinde durulan ve ayakkabıların içerisinde havasız kalan ayakların bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak temizliği yapılmayan topukların kuruluk problemi, topuk çatlakları görülmektedir. Daha sonra topuğun deri kalınlaşması artar. Bundan dolayı zayıf kan dolaşımı sebebiyle elastik özelliği azalır ve ölü deri birikimi başlar. Ölü deri yenilenmediği zaman topuk çatlar ve kötü bir görünüm oluşturur. Bunun için ayakları devamlı beslemek gerekir. Meydana gelen çatlaklar ayak derisinde, topuklarda ve yan yüzeylerde oluşurlar. Sağlık bir deri esnektir ve pürüzsüzdür. Çatlamış bir topuk derisi kuru ve pürüzlü bir yapıdadır. Bu yüzden topuk bölgesindeki deri kısmı sertleşmeye yatkın bir yapıda olduğu için uzun süre terliksiz ve çorapsız yere basmak, ayak bakımını ve pedikürünü yaptırmamak, ölü deriyi temizlememek gibi sebepler topuk sertleşmesine neden olur. Sertleşen topukların genelde renk değişimi, kalınlaşan deri ve çatlaklar üzerinde rahatsızlık veren bir durum oluştururlar. Bunun için ilk önce topuk derisini ılık bir suyun içerisinde yumuşatılması sağlanır. Sonra topuğun çevresindeki kalınlaşan keratin tabaka temizlenir. Sonraki aşamada ise merhemler sürülür ve iyileşene kadar devam edilir.

  Topuk Temizleme Yöntemleri;

  Topuk TemizlemeTopukları beyaz hale getirmek için; Banyo esnasında topuk kısmı ponza taşı ile ovulur. Ponza taşı ile bu işlemin yapılmasının nedeni ise, ölü deriyi temizlemektir. Yani topuktaki sert tabaka ponza taşı ile atılır. Alt kısmı yumuşak ve pembe deri olarak çıkar.

  Banyodan sonra yumuşayan ayak derisi; Yoğun olarak nem içeren krem kullanılır. Sonra bu krem bolca sürülerek masaj yapılır. Ardından pamuklu bir çorap giyilerek uyunur. Bu şekilde sabah kalkıldığı zaman topuklarınız oldukça yumuşak bir kıvama gelecektir.

  Doğal topuk temizleme; Doğal temizleme yapılarak ölü deri topuktan atılması sağlanır. Doğal temizliği için beş yemek kaşığı zeytinyağı ve üç yemek kaşığı toz şeker karıştırılır. Hazırlanan karışım topuklara sürülür. Sonra 15 dakika bekletilir ve durulanır.

  Topuk Temizleme; Büyük bir kabın içerisine sıcak su eklenir. Sonra bir çorba kaşığı gliserin ve deniz tuzu ilave edilir. Bu karışım topuklarda yarım saat bekletilir. Sonra ponza taşı ile ovulur. En son on tane aspirin dövülür ve vazelinle karıştırılıp topuklara sürülür.

  Topuk çatlakları için; Bir adet patates haşlanır. Sonra kabukları soyulur ve püre haline getirilir. İçerisine de bir tatlı kaşığı limon suyu eklenerek karıştırılır. Bu karışım topuklara sürülerek 15 dakika bekletilir. Bu sürenin sonunda topuklar durulanır ve temizlenir.

  Topuk kremi için; Dört tatlı kaşığı vazelini benmari usulü eritilir. Bunun içerisine de bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve bir tatlı kaşığı da alovera yağı ekleyerek karıştırılır. Bu hazırlanan karışım yatmadan önce topuklara sürülür.

  ]]>
  Topuk Yanması https://www.topuk.gen.tr/topuk-yanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 09:15:48 +0000 Topuk yanması, çoğu insanda görülen topuk yanması bazı problemlerin habercisi olabilir. Değişik nedenlerden dolayı topuk yanması bazı problemlere neden olurken; yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur. Ayak tabanında hissedilen Topuk yanması, çoğu insanda görülen topuk yanması bazı problemlerin habercisi olabilir. Değişik nedenlerden dolayı topuk yanması bazı problemlere neden olurken; yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur. Ayak tabanında hissedilen hassasiyet ve sıcaklık ile tarif edilirken; çoğu kişilerde topuk yanmasının yanında bileklere kadar ve baldır bölgesinde kadar yanmanın yayıldığı görülür. Bu şikayetin genellikle kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Topuk yanması 45'li yaşlarının üzerindeki kişilerde daha fazla görülürken; 25-40 arasındaki yaşlarda da oldukça yaygın olarak görülen şikayetler arasındadır. Topuk yanmasının yanında sızlama, zonklama tarzında ağrı, iltihaplanma, mantar gibi oluşumlar veya kızarıklıklarla birlikte bulunabilir.

  Topuk yanmasının nedenleri

  Sinir sıkışması, genellikle ayak parmaklarının dördüncü ve üçüncü parmağındaki bölgede bulunan sinirlerde oluşan doku büyümesiyle alakalıdır. Ayak parmaklarındaki doku büyümesi sinirlere baskı yapınca topukta yanma sorunu oluşmaya başlar. Ayak bileğinde tarsal tünel sendromu tutulmasına neden olan sebeplerin başında yer alır. Yani topuk yanmasının sebeplerinin ilk sırasında sinirlerin ayağa girdiği bilek kısmında bulunan sinirin sıkışmanın sebep olduğu belirtilir.

  Travma nedeniyle, topuk yanması ayakların kazalara maruz kaldığı durumlarda meydana geldiğinde oluşan şikayetler arasındadır. Ayak parmaklarının ve ayak bölgesinin bulunduğu bölgede kırık oluşması halinde topuk bölgesinde yanma hissi oluşmaya başlar. Bunun dışında ise travmalara bağlı olarak ayakta topuk bölgesinde yanma olur. 

  Kilo, egzersizle, aşırı kilo sebebiyle vücudun ayak tabanına yüklenmesi sırasında ayaklarının bütün yükü çekmesiyle topuk bölgesinde yanma oluşmaya başlayabilir. Ağır egzersiz yapan kişilerde veya atletizm gibi sporla uğraşan kişilerde  topuk bölgesinde yanma gibi problemler meydana gelir. 

  Mantar oluşumuyla, topuk yanmasının başlıca sebepleri arasında mantar enfeksiyonları yer alır. Bu oluşumlar nemli ve ılık cilt yüzeyinde oluşmaya başlar. Uzun süre ayakların ayakkabıda kalması ve bu esnada ayakların aşırı terlemesiyle sıkça karşılaşılan problemlerdendir. Ayak mantarı özellikle spor yapan kişilerde daha fazla bulunur. Rahatsızlığın olduğu bölümler de pullanma, kuruma, sızlanma, kaşıntı olurken; topuk bölgesinde yanmaya da neden olur.

  Alerjik nedenler,  yüzünden topuk bölgesinde kaşıntı, sızlama ve  yanma oluşması gözlenir. Çoraplar, ayakkabılar, sabun, deterjan, bazı alerjik kremler bu bölgede alerjiye sebep olmasının yanında topuk bölgesinde aşırı yanmalara neden olur.

  Topuk YanmasıŞeker hastalığı, böyle şikayetleri bulunan kişilerin Diyabetik nöropati adı verilen ayakta, bacakta olan sinirler etkilenir. Genellikle geceleri yaygın olarak şeker hastalarının taban yanmasından şikayet ettiği bilinir. Bunun yanında ayaklarda karıncalanma ve uyuşma bulunurken; gece yatarken yorgandan dışarı ayaklarını çıkarttıkları görülür. 

  Topuk yanmasında diğer etkenler, en önemli etkenler arasında kan dolaşımı ilgiyle ilgili problemlerin yer aldığı belirtilir. Bu problemin yanı sıra böbrek ve karaciğer hastalıkları topuk yanmasının nedenleri arasında yer alır. Keratit gibi sağlık sorunları topukta yanmaya neden olur. Bu şikayetinin oluşmasındaki belirtiler arasında genetik yatkınlık gibi nedenlerin yer aldığı belirtilir. Sigara ve alkol gibi olumsuz alışkanlıkların yanında, vücutta B12 vitamini eksikliği olması topuk yanmasının nedenleri arasında yer alır.

  Topuk yanması tedavisi
  • Kişide bu sorun bulunduğu zaman tedavinin yapılması için öncelikle topuk yanmasına neden olan problemin asıl sebebinden belirtilmesi gerekir. Tedavi edilmeden önce ayaktaki yanmanı]]> Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.topuk.gen.tr/topuk-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 05:57:58 +0000 Topuk ağrısına ne iyi gelir; Topuk ağrısı tipik olarak topuğun etrafında beliren ağrıların toplamına denilmektedir. Topuk ağrısı çeken bir kişi öncelikle ağrı olan bölgeyi iyi tespit etmesi gerekir eğer ağrı tam topuğu Topuk ağrısına ne iyi gelir; Topuk ağrısı tipik olarak topuğun etrafında beliren ağrıların toplamına denilmektedir. Topuk ağrısı çeken bir kişi öncelikle ağrı olan bölgeyi iyi tespit etmesi gerekir eğer ağrı tam topuğun bulunduğu noktanın ortasında ise bu topukta bulunan yağ bezesinin azaldığını gösterir. Bu genelde fazla sert yürüyen veya sürekli koşu yapan kişilerde görülmektedir. Topuğun hemen 2-3 santim parmaklara doğru olan kısımında olan ağrı genelde sabah kalkıp 1-2 adımdan sonra hissedilen ağrıdır. Buda halk arasında topuk dikeni denilen rahatsızlıktır. Bazı topuk ağrıları sinir sıkışması nedeniyle oluşmaktadır. Bu ağrılar genelde topuğun dışına doğru oluşan ağrılardır ve gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli ağrılardır. Topuk ağrısının nedenini iyi bilmek gerekmektedir. Öncelikle alanında uzman bir doktora başvurup topuk ağrınız için tavsiyelerine uyarak tedavi görebilirsiniz. Yanı sıra alternatif tıp dediğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

   Topuk ağrısı için buz terapisi ile tedavi yöntemi; Birçok uzman doktorunda önerdiği bir tedavi yöntemidir. Topuk ağrısı olan bir kişi  küçük pet şişelere su doldurup buzdolabında iyice dondurduktan sonra buzlu şişeyi düz bir zemine koyuyor. Ardından ayağı ile şişenin üzerine bastırıp topuk kısmı ile şişeyi bir ileri bir geri iterek topuk kısmına buz masajı yapıyor. Bu şekilde biraz sabır gösterip 20 dakika devam ediyor. Buz masajını yaklaşık 20 dakikadan günde iki defa yapan kişilerde topuk ağrısı azalarak yok olacaktır.

   Çeşitli egzersiz ile topuk ağrısı tedavisi; Yataktan kalkar kalkmaz birkaç adımdan sonra topuk ağrısı çekenler yataktan kalkmadan ve kalktıktan sonra yapacakları bir kaç egzersiz ile bu ağrılardan kurtulabilirler. 

   Topuk Ağrısına Ne İyi GelirÖrneğin; Yataktan daha kalkmadan bir havlu veya varsa spor lastiğini tam ortasını ayağımıza geçirip iki uzunu ellerimizle tutuyoruz. Dizlerimizi hiç bükmeden ayağımızı kendimize doğru çekiyoruz. Bu şekilde ona kadar sayıp bırakıyoruz. Tekrar aynı işlemi yapıyoruz bu işlemi yaparken parmaklarımız bize doğru bakacak ve baldırlardan topuklarımıza kadar kasılmayı hissedeceğiz. Bu şekilde 10 defa tekrarlıyoruz. 
   Daha sonra yataktan kalkıp düz bir zeminde ellerimizi duvara yaslayıp topuğu ağrıyan ayağımızı geriye diğerini bir adam öne atarak duvara bastırıyoruz. Vücudu asla bükmeden arkada kalan bacağın gerildiğini hissetmek gerekir. Topuklar yere sabit olmalı ve topuklarda hafif yanma hissedilebilinir bu şekilde ona kadar sayıp bırakıyoruz bu işlemi de 8-10 defa uygulamak iyi olacaktır. 
    
   Topuk ağrısı için aloe vera bitkisi; Topuk ağrısı çekenler özellikle de topuk dikeni ağrısı çekenler için oldukça etkili bir yöntemdir. Topuk ağrısı çeken bir kişi aloe vera bitkisinden avuç içi büyüklüğünde kesip fırında yaklaşık 10-15 dakika pişirip hafif ılık iken ortasından keserek iç kısmı topuğa gelecek şekilde ayağımıza yerleştiriyoruz. Üzerine temiz bir bez sarıp bu şekilde yaklaşık 2 saat bekliyoruz. Her işiniz bittiğinde TV İzlerken yaparsanız daha iyi olur üzerine basmamış olursunuz. 

   Bitkisel yağlar ile topuk ağrısına son; Ilık zeytin yağı ile yapılacak masaj kesinlikle topuk ağrınıza iyi gelecektir. Yanı sıra Hindistan cevizi yağı ve susam yağını birleştirip 10 dakika topuğunuza masaj yapmakta oldukça rahatlatır. Bununla birlikte ardıç yağı ile masaj yaparak topuk bölgesindeki ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bir yemek kaşığı zeytinyağının içerisine yarım limon suyu ve bildiğimiz aspirin hapını ezip karıştırıp topuğumuza yaklaşık 10 dakika masaj yaparak topuk ağrılarından kurtulmak mümkündür. 

   Not; Her topuk ağrısı çeken kişi kesinlikle kafasına göre kas gevşetici ilaçlar kullanmamalıdır. Aksi taktirde kemik erimesi gibi hastalıklara yol açabilir. Öncelikle uzman bir dokto]]> Çocuklarda Topuk Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/cocuklarda-topuk-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 15:54:10 +0000 Çocuklarda topuk ağrısı, sever hastalığı, bilhassa çocuklarda rastlanan topuk kemiğinin (kalkaneus) büyüme plaklarında meydana gelen bir ayak sorunudur. Büyüme plaklarında rastlanan büyüme kıkırdağına ilişkin bu sık Çocuklarda topuk ağrısı, sever hastalığı, bilhassa çocuklarda rastlanan topuk kemiğinin (kalkaneus) büyüme plaklarında meydana gelen bir ayak sorunudur. Büyüme plaklarında rastlanan büyüme kıkırdağına ilişkin bu sıkıntılar kızlarda 8-10, erkeklerde ise 11-12 yaşları aralarında bilhassa çok hareketli çocuklarda görülür. Fakat çoğunlukla erkek çocuklarda Sever hastalığına rastlanır. 
     
   Sıçrama, çabuk koşu ve ani durma benzeri sportif etkinlikleri çok fazla yapan kişilerde veya çocuklarda görülme ihtimali daha çoktur. Ayak zemininde problemi meydana gelen bireylerde de (taban çökmesi, düz tabanlık, taban yüksekliği vb.) sever hastalığı görülebilir. Bir çocuk veya ergen topuk ağrısından yakıntı ettiğinde bu vaziyet çoğunlukla büyüme çağında sık sık rastlanan "gelişme çağı ağrısı"olarak değerlendirilir. Gelişim çağı ağrıları çoğunlukla bacaklarda adalelerin kemiklere bağlandıkları noktalarda rastlanan kısa müddetli hafif ağrılardır. Büyüme dönemlerinde ara ara kemikler kaslardan daha çabuk gelişmektedir. 

   Sever hastalığının semptomları nelerdir 
   Sever hastalığında kişide ayağın arka bölümünde yer alan aşil tendonunun topuk kemiğine yapışma yerinin aşağı bölümünde hassaslaşma ve ağrı görülür. Ayak bileğinin çevresindeki kaslarda ise kısalık ve kuvvetsizlik, ayak taban sıkıntıları (düz taban, içe dokunmak  vb.) meydana çıkabilir. 5 yaşından sonra görülmesi çok fazla nadirdir. Rahatsızlık erkek çocuklarda çokça görülür. Topuk kemiği arka alt kısmı büyüme plağındaki bir zorlanmaya bağlıdır.  

   Belirtileri nelerdir 
   Özellikle 8-15 yaşlarında, çok fazla etkin, atletik ve şişman erkek çocuklarında ve gençlerde daha sık görülür. Hastanın asıl şikayeti yürüme veya spor aktiviteleri neticesi topallamaya neden olabilen topuk ağrısıdır. Aşil tendonu etrafında basmakla ağrı bulunur. Aşil tendonu gergin ve ağrılıdır. Topuk üstünde yürüme ağrılı, parmak ucunda yürüme ağrısızdır. Hasta ayak parmak uçlarını yukarıya gerçek büktüğünde topukta kuvvetli ağrı olur. Çoğunlukla tek taraflıdır, 2 taraflı da olabilmektedir. 

   Çocuklarda Topuk AğrısıSever hastalığı ne türlü tanı edilir  
   Sever hastalığının teşhisinde X-ray görüntüleme tekniğinden yararlanılır. Fakat görüntülemede muayenehane kontrolden çeşitli neticeler görülebilir.  

   Sever hastalığı ne türlü tedavi edilir  
   Sever hastalığı yer alan kişiden bilhassa geceleri topuk ağrısı varsa istirahat etmesi ve spora ara vermesi istenir. Fakat bazı durumlarda kişiye alçı uygulanması gerekebilir. Spor esnasında veya sonrasında topuk ağrısı meydana gelen çocukların ise ağrı olmayan süre süresince spor yapılmasına izin verilebilir. Gastrosoleus kasını (baldır kası) germe, ayak etrafı adaleleri kuvvetlendirme, egzersiz sonu buz uygulaması, ağrı meydana gelen bölgeye masaj, fizik tedavi ve tedavide uygulanabilecek öbür tedavi seçenekleridir.  

   Tedavi kişisel planlanır  
   Sever hastalığı rehabilitasyonunda bireyin, ara ara topuk ve ayak tabanını destekleyici tabanlıklar kullanmak gerekebilir. Unutulmaması gerekli olan en ciddi konu rehabilitasyonun kişisel planlanması gerektiğidir. Sever hastalığı, bilhassa 8-15 yaşlarında, çok fazla etkin, atletik ve şişman erkek çocuklarında ve gençlerde daha sık görülür. 
   ]]>
   Topuk Çıkması https://www.topuk.gen.tr/topuk-cikmasi.html Wed, 05 Dec 2018 16:59:29 +0000 Topuk Çıkması, yaygın olarak görülmez ancak potansiyel olarak sakatlanma sebebi olarak bilinir. Topuk çıkmasının nedeni basit yaralanmalardan tutun motorlu kazalara kadar değişebilir. Topuk kompleks bir yapıya sahiptir ve bu yüzd Topuk Çıkması, yaygın olarak görülmez ancak potansiyel olarak sakatlanma sebebi olarak bilinir. Topuk çıkmasının nedeni basit yaralanmalardan tutun motorlu kazalara kadar değişebilir. Topuk kompleks bir yapıya sahiptir ve bu yüzden topuk bir sefer çıkar ise bu durum sürekli tekrarlanır. 

   Topuk Çıkmasının Belirtileri:
   • Eklem veya onun ötesinde bir yerde uyuşma ve karıncalanmanın olması
   • Özellikle topuğunuzun üzerine çok yüklendiğinizde yoğun bir acı yaşanması
   • Topuk ve çevresinde şişme veya morarma
   • Hareketlerin sınırlanması
   • Ayağın şeklinin değişmesi
   Topuk ÇıkmasıTopuk Çıkması tek başına yaşanabilecek bir yaralanma türüdür. Ağrınız çok yok ise eğer evde de tedavi uygulayabilirsiniz. Ayak yüksek bir yerde tutulur. Ağrıyan veya şişen bölgeye ve çevresine buz konulur. Bu tedavi ile uzuvunuzun daha rahat hareket ettirmenize yardımcı olur. Topuk çıkığı açık bir çıkık ise kanamaya kontrol edebilmek için sargı bezi ile sarmalısınız. Böyle bir durumda evde tedavi uygulayamazsınız. Doktora gitmelisiniz. Topuk Çıkmasında en iyi tedavi hastahaneye gitmek yani doktora gitmektir. Çünkü bazı topuk çıkık türleri çok ciddi bir yaralanmadır. Bazı topuk çıkması yaralanmasında doktor müdahalesinin olay anından sonra altı saat içinde yapılması gerekir. Hastahanede tedavi ya mekanik yöntem ile ya da ameliyat ile yapılabilir. Ameliyat ile tedavi uygulanıyor ise ameliyat ile dikişlerin alınması arasındaki sürede sakatlanan ayağa çok yüklenmemelisiniz. Ameliyattan sonra sekiz ile on gün arasında dikişler çıkarılır. Dikişlerden sonra tedavi dönemi daha uzun sürebilir. Ayak alçıya alınabilir.
   ]]>
   Topuk Düşmesi https://www.topuk.gen.tr/topuk-dusmesi.html Thu, 06 Dec 2018 10:00:30 +0000 Topuk düşmesi problemi, ayak düşmesi olarak adlandırılan ayağın bilekten yukarıya kaldırılması kabiliyetinin kaybedilmesidir. Bu hastalığı olan bireyler yürürken parmaklarını kaldıramadığından, parmaklar yerde Topuk düşmesi problemi, ayak düşmesi olarak adlandırılan ayağın bilekten yukarıya kaldırılması kabiliyetinin kaybedilmesidir. Bu hastalığı olan bireyler yürürken parmaklarını kaldıramadığından, parmaklar yerde sürünür. Topukta düşme bireyin yürümesini yavaşlatır, bozar veya önler. Bu durumda olan bireyler bilhassa merdiven çıkarken, narin yüzeylerde yürürken ve yokuş çıkarken zorlanır. Bu durumlar bireyin hayat kalitesini bozmakta, gündelik aktiviteleri negatif etkilemektedir. 

  Topukta düşme ne türlü ortaya çıkar 
  • Peroneal sinirsel hasarlarına 
  • Peroneal sinire giden mesajın kesilmesiyle belirir. 
  Peroneal sinirsel dizde harici yan aşağı bölümünden bacağın harici yanından ayak bileği civarına uzanmaktadır. Yürümede ayağın uyumlu istikamette kaldırılmasına neden olan adalelerin kontrolünü yapar. Sinirin bu işlevini yeteri civarı yapamadığı vaziyetlerde ayak parmakları yerlerde sürünmektedir. Ayak bileği de sağa veya sola döndürülemez. Ayağın yerden kaldırılamaması ve topukta düşme problemi yaşanır. Bu vaziyet bir sağlık sorunundan ziyade bir bulgudur. Bunun İçin neden durumda olan etkenin saptama edilmesi ve bunun için karşı rehabilitasyona başlanması gereklidir. Zemin düşüklüğü esasında tıbbi bir terim değildir. Düz tabanlık yalnızca doğuştan olmaz. Düz zemin yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Doğuştan ayak düz zemin olmaya bilir ama sonradan düz tabanlaşabilir. Ayakta 30 adet kemik ve eklem yer alır. Bunlar vakit içinde belli bir çökmeye uğrayabiliyorlar. 

  Topukta Düşmenin Semptomları Nelerdir 

  Taban düşüklüğünde asıl olay ayağın tam kavisinin tepe noktasına yapışan tendon olarak adlandırılan kirişin olması gerektiği kadar çalışmamasıdır. Bunu çalışmamasına ilişkili olarak ayağın kavisi ağır ağır düşmeye başlar. Bir çadırın direğinin çökmesine benzetebileceğimiz bu durumda ayağın kavisi çökmeye başlar. Hastalar bu çökmeyi ayağın iç bölümünden başladı diye tarif ederler. Genelde önce başlama evresinde ayakların iç bölümünde ağrı başlar. Bu hali hayatını sürdüren hastalar anında doktoruna başvurmalıdır.

  Semptomları şunlardır: Topuk dışarı kayar ayağın iç kavisi yere çok fazla yanaşırsa iç bölümde ağrı oluşur harici bölümde ağrı oluşur. Aşil olarak adlandırılan ayağın arka bölümünde bir gerginlik duygusu ve ağrı oluşur. Basit belirtiler bunlardır. 

  Topuk DüşmesiTopukta düşme rehabilitasyonu ne türlü olur 

  Bu sorunda ayak bileği prortezleri veya desteklerinden faydalanılarak iyileştirme yöntemine gidilmektedir. Ortezler genelde karbon benzeri hafif malzemelerden veya plastikten üretilen ayak ve aşağı bacak bölümüne giyilir. Bunlar ayak bileğini 90 derecelik bir açı ile destekler, ayağın takılmasını önler ve yürümeye destek verir. Bu ürünler uyumlu ayakkabılarla beraber giyilmelidir. Sandalet, açık ayakkabılar veya arka kısmı açık durumda olan ayakkabılar ortezler amaçlı uyumlu olmamaktadır. Ayak düşüklüğü problemi omurgadan kaynaklanan patolojilerden meydana gelen periferik sinirsel yaralanması nedeniyle ortaya çıkmışsa, bu vaziyetlerde bası yaratan faktör cerrahi ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu sıkıntılar inme, multipl skleroz benzeri sebeplerden oluşuyorsa, cerrahi iyileştirme öneri edilmemektedir.  

  Topuk Düşmesine Yararlı Olacak Ortopedik Çözümler

  Ayak azalması sıkıntıları amaçlı geliştirilmiş durumda olan WalkAide yürüme meselelerini düzeltmek amaçlı geliştirilmiştir. Bu teknolojik ürün bozulan Peroneal sinirsel işlevini düzeltebilmek amaçlı sinirsel üzerine yerleştirilen elektrotlar cereyan stimülasyonu yaratıp ayağın davranış etmesi sağlanır. Bunlar ortez giymekten ek olarak basit ve ek olarak etkili bir üründür. WalkAide sinirden kasa gönderilmiş durumda olan sinyallerle ayağın gerçek biçimde hareket etmesini, y]]> Topuk Hastalıkları https://www.topuk.gen.tr/topuk-hastaliklari.html Fri, 07 Dec 2018 05:33:22 +0000 Topuk hastalıkları, günümüzde birçok insanın yakındığı ayak hastalıklarının başında gelmektedir. Günümüz yoğun çalışma temposunda iş koşulları, yanlış ayakkabı seçimleri, sert bir zemine atlama, fazla kilolar yada Topuk hastalıkları, günümüzde birçok insanın yakındığı ayak hastalıklarının başında gelmektedir. Günümüz yoğun çalışma temposunda iş koşulları, yanlış ayakkabı seçimleri, sert bir zemine atlama, fazla kilolar yada ayakta dururken yanlış duruş pozisyonları gibi durumlar topuk hastalıklarının ortaya çıkmasındaki etkenlerin birkaçıdır. Topuk ağrılarında yakınmalar en çok sabah kalktığımız saatlerde yada dinlenmeye geçtiğimizde ortaya çıkmaktadır. harekete geçtiğimizde ise ağrılar hafiflemektedir. Topuk ağrısının yanı sıra kızarıklık, şişme yada ödem gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Şimdi topuk hastalıklarının başlıcalarına bakalım.

  Topuk zarı hastalığı (Plantar fasiit): Bu hastalığın ana kaynağı, topuğu ayağın ön tarafına bağlayan esnek doku bandının bazı nedenlerden ötürü iltihaplanması yada kalınlaşmasıdır. Bu bant yürümeye yardımcı olmakla birlikte ayak kemerini de desteklemektedir. Aslında topuk dikeni ile adı geçmekte olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın sebebi ayağa fazla baskı uygulanmasıdır. Bu topuk hastalığına en çok yakalananlar aşırı kilolular, uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kişiler yada uzun süre yürümek yada koşmak zorunda kalan kişilerdir.

  Topuk dikeni, topuk kemiğinin altında oluşan kemiğe benzer yapıya topuk dikeni adı verilir. Bu hastalık ayak kas ve bağlarının yıpranması sonucu topuk kemiğinin alt kısmında oluşan kalsiyum birikintileri ile meydana gelir. 

  Topuk HastalıklarıAşil tendiniti, bu hastalık bileğin arkasından topuk kemiğine uzanan aşil tendonunun iltihaplanması ile oluşur. Bu hastalık daha çok koşucularda görülmektedir. Yaptıkları spor gereği ani tempo arttırarak hızlı ve uzun sürekli koştukları için bu bölgede yıpranma görülür. Bu bölgeyi dinlenmez ise zamanla iltihaplanma baş gösterir. Bazı sporcularda tendon da kopma olabilmektedir. Bu da spor hayatını belkide sona erdirebilecek bir durumdur.

  Haglund hastalığı,kötü ayakkabı giyme yada daha önceden oluşmuş bir kırık sonucu oluşan bir büyüme aşil tendonunda ödem oluşmasına sebep olur. Bu hastalıkta kişiler uzun süre dinlendikten sonra tekrar ayağa kalktıklarında ağrıyı hissedeler. İlerlemiş durumlarda ağrı gün boyu devam eder.

  Tedavi yöntemleri

  Topuk hastalıklarının tedavisinde hastalarında tedavi yöntemleri neredeyse birbirine benzerdir.Sıklıkla, antiemflamatuvar ilaçlar, germe egzersizleri ve topuk desteği uygulanır. Bunların dışında Eswt tedavisi, fizik tedavi yada ağrı kontrol edici ilaçlar uygulanmaktadır. Eğer mekanik bir problem var ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bunların dışında günlük hayatta rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalı yada mümkün olduğunca topuk dinlendirilmeli. Günümüz çalışma koşullarında bunlar zor ama yapmamız gerekiyor.
  ]]>
  Topuk Dikeni Ameliyatı https://www.topuk.gen.tr/topuk-dikeni-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 23:48:48 +0000 Topuk dikeni ameliyatı, diğer tedavi yöntemlerini deneyip cevap alınamadığında başvurulan bir yöntemdir. Topuk dikeni ameliyatına geçmeden önce topuk dikeninin ne olduğuna bakılır ve tedavi yöntemlerine kısaca göz atal Topuk dikeni ameliyatı, diğer tedavi yöntemlerini deneyip cevap alınamadığında başvurulan bir yöntemdir. Topuk dikeni ameliyatına geçmeden önce topuk dikeninin ne olduğuna bakılır ve tedavi yöntemlerine kısaca göz atalım. 

  Topuk dikeni ameliyatı kararı: Ayak taban yapısında plan tar isimli bir kas bulunmaktadır. Bu kas yürüme sırasında yaylanma göstermesi  ile kişinin yükünün yere verilmesini sağlanmaktadır. Bu plan tar adlandırılan kas yeterli esnek göstermez ise ayak topuğuna ağrı oluşmakta ve bu ağrıya topuk ağrısı denilmektedir. Plan tar farklı sebeplerden  dolayı kısalır. Topuğun yapıştığı yeri çekerek bu bölgede kanama ve ağrı oluşmasını sağlar. Yapıştıkları yerde zamanla oluşan kalınlaşmada röntgenlerde görülür. Bu durumda hastalardan topuk dikeni ameliyatı yapma kararı alınabilir.

  Düz tabanlarda ise ayak yüksek kavisli olanlarda, fazla kilolu olanlarda, topuklu ayakkabı ya da düz topuksuz ayakkabı kullananda, diyabet hastalarında, çeşitli romatizma hastalıklarda ve bir grup ilacın yan etkisi olarak kas kısalması ile topuk ağrısı meydana gelebilir. Bu durumda da ameliyat yapılması gerekebilir.

  Topuk dikeni ameliyatı tedavi yöntemi:

  Topuk dikeni ameliyatı tedavisinde ilk olarak uygulanan yöntemler ayak tabanında rahatsızlığa sebep olan kasa yönelik yapılan germe egzersizlerdir. Burada oluşan palan tar kasının uzatılması amaçlanmaktadır. Daha sonra ise hastaların çoğunla oluşan basma sorununun çözümü için yürüme analizi yapılır. Yürüme bozukluğu ortaya çıkarılıp problemin çözümüne yönelik olarak kişilere özel tabanlıklar uygulanmaktadır. Hastanın yürümesi ile ilgili sorunlar giderilir. Hastalar günde  2-3 kez bu uygulamayı önerilerek 6 haftanın sonunda tamamına yakınının rahatlanması  sağlanmaktadır. 

  Topuk Dikeni Ameliyatı

  Topuk dikeni ameliyatı yapımı:

  Hastalarda hem sinir hemde kısalma olan kasın gevşetilmesini sağlayan topuk dikeni  ameliyatı kapalı ve açık yöntemle yapılabilmektedir. Ameliyatın ardından ise hastanın 14 gün dinlenmesi ve 5 hafta boyunca ameliyat sonrası ayakkabı giymemesi gerekir. Hasta 3 ay sonra normal hayatına döner. Bunun yanı sırasında ise hastalar ameliyat sonrası fizik tedavisi yaptırması da gerekmektedir.

  ]]>
  Topuk Kanı https://www.topuk.gen.tr/topuk-kani.html Sat, 08 Dec 2018 00:08:59 +0000 Topuk Kanı, Günümüzde çok erken yaşlarda bir çok hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayan topuk kanı tıp dünyasındaki en büyük buluşlardan biridir. Zeka, troid, karaciğer, böbrek ve birçok hastalığın teşhisin de Topuk Kanı, Günümüzde çok erken yaşlarda bir çok hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayan topuk kanı tıp dünyasındaki en büyük buluşlardan biridir. Zeka, troid, karaciğer, böbrek ve birçok hastalığın teşhisin de kullanılmaktadır. Bebeğin topuğundan alınan kan örnekleri ile yapılır. Bütün dünyada yapılan topuk kanı testleri erken teşhis ile bir çok hastalığın erken yaşlarda tespit edilip tedavi edilmesine ve bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar. 

  Neden topuk kani alınır ve bu test ne zaman yapılır  

  Genelde bebek hemen doğduğunda yapılır. Fakat hemen doğum sonrası yapılan testlerden bazılarının yanlış sonuçlar verdiği bebek beslenmeye başladıktan sonra bu testlerin yapılmasının daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Topuk kani testleri çocuk gelecekteki yaşamında çıkabilecek kusurları engellemek için yapılır. Aileler bu test yapılırken çok üzülseler de her şeyi çocuklarının sağlıkları için olduğunu unutmamalıdırlar. Testler genelde hastanelerde ve sağlık bakanlığına bağlı sağlık ocaklarında yapılmaktadır. Topuk kanı testlerinde sorun çıkarsa eğer panik yapmaya gerek yoktur. Doktor üçüncü bir topuk kani testi isteyecektir. Bu süre zarfında sakın olunmalı ve olumlu düşünmeye çalışılmalıdır. Değerler normal çıkabilir fakat aksi bir durumda hemen müdahale edilecektir.

  Topuk KanıTopuk kani ile hangi hastalıklar araştırılır
  • Hipotroid (troid bezinin yeterince çalışıp çalışmadığı araştırılır.)
  • Fenilketonuri (Bebeğin zeka gelişimi ile ilgili yapılan testlerdir.)
  Bebeğin zeka gelişimi ile ilgili testlerde sorun çıkarsa eğer çok özel diyetler sayesinde hastalık engellenebilir. Troid bezinin çalışmaması ileride sonu cüceliğe bile varan çeşitli hastalıklara yol açar. Topuk kanı ile yapılan testlerde erken teşhis ile birçok hastalığın tetkiki ve var olan rahatsızlıkların giderilmesi için çeşitli önlemler alınır. Günümüzde hala evde doğum yapan insanlar bulunmakta. Toplumun büyük bir kısmı gelişmiş olmasa azınlıkta olan insan kesimi için yardımcı olunmalı ve çeşitli sağlık kuruluşları ile destek verilmelidir.
  ]]>
  Topuk Dikeni https://www.topuk.gen.tr/topuk-dikeni.html Sat, 08 Dec 2018 18:44:37 +0000 Topuk dikeni, topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan kemiksi bir yapıdır. Diken şeklinde bir çıkıntı oluşturduğu için adını buradan alır. Topuk üzerinde sürekli baskı oluşması sonucu biriken kalsiyum (kemik) yapıdır Topuk dikeni, topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan kemiksi bir yapıdır. Diken şeklinde bir çıkıntı oluşturduğu için adını buradan alır. Topuk üzerinde sürekli baskı oluşması sonucu biriken kalsiyum (kemik) yapıdır. Birden oluşmaz, oluşumu aylarca sürer. Topuk dikeni topuk kemiğindeki zarın açılması sonucunda ortaya çıkar. Kısaca topuk dikeni, aşırı ayakta durma, düz ayakkabı giyme, kilo almak ve yoğun egzersiz sonucunda ayak tabanından topuğa doğru oluşan ağrı ve acı hissidir. Dışta ise topuk kemiğinin altında çıkan diken gibi sert bir yapı olarak görünür. Aşırı ağrılar verir. Röntgende kolayca tesbit edilebilir. Sabahları ağrı birdenbire ve yoğun görülür. Erken teşhis ve tedavide ameliyat gerektirmeden tedavi edilebilir. Topuk dikeni yürürken ve koşarken ağrı yapabilir. Eğer iltihap kemiksi doku oluşturmuş boyutta ise ağrı daha fazla hissedilir. Bunun sebebi kemiksi yapının yumuşak dokuya yaptığı baskıdır. Bu ağrı kişinin günlük işlerini yapamayacak boyuta gelmesine neden olabilir.

  Topuk Dikeni Oluşum Sebepleri
  • Düz ve ortopedik olmayan ayakkabı tercihi
  • Aşırı ve yorucu egzersizler
  • Kiloda artış
  • Ayakta çok durmak
  • Orta yaşlı olmak
  • Ayak kemerinde çöküntü
  • Uzun yürüyüşler yapmak
  • Sert zeminde atlama yapmak
  • Ayak kemerinin çok yüksek yada düz olması
  • Diyabet
  • Isınma hareketi yapmadan yada kaslar hazır olmadan yoğun spor yapmak
  Topuk dikeni giderek artan ayak tabanı ağrıları ile ortaya çıkar. Dışarıdan belirgin olmaz, ortopedi uzmanları tatrafından röntgenle görünür. Özellikle sabahları ayakta ağrıyla uyanmak en büyük belirtilerindendir. Yeterli dinlenme oluşmazsa veya zamanında tanı konulup tedaviye başlanmazsa yürümeye bile engel olabilir. Bu yüzden erken tanı ve tedavi sürecinin doğru uygulanması çok önemlidir.

  Topuk Dikeni
  Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri
  • İstirahat etmek
  • Doktor tarafından verilen antibiyotikler
  • Ayak kemeri için destekleyici
  • Buz koymak
  • Topukluk ve tabanlık kullanmak
  • Egzersiz yapmak (genelde toplar yardımı ile)
  • İğne tedavisi
  • Rehabilitasyon
  • Ameliyat
  Ağrı aşırı boyuta gelmişse yoğun istirahat etmek gerekir. Ayaktaki baskının azaltılması rahatlatacaktır. Bununla birlikte diken olan bölgeye buz koyulup masaj yapmak da tedavi edici bir yöntem sayılır. Sert topları ayak altında gezdirerek masaj yapmak da rahatlatır. Topuk dikeni tedavisinde ameliyat ve iğne tedavisi nadir kullanım gerektiren yöntemlerdir. Daha çok dinlenme ve evde yapılan masaj, egzersizle tedavi edilebilir. Ayrıca ayak tabanı sert yada topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Spor yaparken aşırıya kaçmamak, ayaklara baskı yapmaktan kaçınılması gerekir. Giyilen her ayakkabıda topuk dikeni yastığı olarak bilinen ürünlerin kullanımı da tedavi sürecini kısaltacaktır.
  ]]>
  Topuk https://www.topuk.gen.tr/topuk.html Sun, 09 Dec 2018 01:59:25 +0000 Topuk, ayağın arka kısmında yerle doğrudan temas eden yuvarlak biçimdeki yapıya verilen addır. Ayaklarımız ve özellikle topuğumuz bütün yaşamımız boyunca beden yükümüzü taşımaktadır. Bu yükleri taşıma konusunda to Topuk, ayağın arka kısmında yerle doğrudan temas eden yuvarlak biçimdeki yapıya verilen addır. Ayaklarımız ve özellikle topuğumuz bütün yaşamımız boyunca beden yükümüzü taşımaktadır. Bu yükleri taşıma konusunda topukta görevli yük taşıyıcı kemikler ve kaslar bulunmaktadır. Bu alanda Kalkaneus adı verilen ana yük taşıyıcı görevindeki topuk kemiği bulunmaktadır.

  Topuk Çevresinin Yapısı İle Görevleri

  Topukta hareket etmede etkili olan ve yük taşıma işlemini sağlayan kemik ve eklem yapıları bulunmaktadır. Ayrıca topukta yer alan ve kemiklere yapışık halde bulunan ya da etrafını çevreleyen kaslar ile kirişleri bulunmaktadır. Bursalar adı verilen sıvı dolarak şişebilmek özelliği gösteren kemikler ile uyak ucuna kadar uzanabilen sinir ile damar yapıları yer almaktadır. Topuğumuz bizim vücut ağırlığımızı taşımasının yanı sıra koşup zıplamamız esnasında zorlanabilmektedir. Topuk kemiği çevresinde yer alan yağ tabakası ile kalın ciltten meydana gelen topuk yastığı ise bu aşırı yüklerin kaldırılması esnasında oluşabilecek ezilmeleri önlemektedir. Ancak ters bir hareket sırasında olumsuz durumların oluşmasına sebep olabilir.

  Topuk Ağrılarının Nedenleri

  Ayakta uzun süre durulması topuk ağrısının yaşanmasında sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle hastalar bu durumdan şikayetçilerdir. Özellikle kilo sorunu yaşayan bireyler dolaşım bozukluğu ile romatolojik sıkıntıların olan bireyle ile şeker hastaları için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayağımızda meydana gelen şekil aksaklıkları ilk başta ağrı meydana getirmemesi sebebiyle bir çok kişi tarafından önemsenmemektedir. Şekilde oluşan bozuklukları ayak dokularına yüklenen yükün ağırlığının normalin üstüne çıkmasına ya da bazı yapıların ezilmesi ile gerilmesine sebep olur. Ağrı kendini göstermeye başladığında ise şekil bozukluğundan kaynaklanan sorunlar ve hasarlar da kendini göstermiş olur.

  Topuklardan kaynaklanan en büyük şikayetler genellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan ayak tabanında oluşan ağrı ve hasarlardır. İlk adımın atılmasıyla birlikte hissedilen ağrı biraz daha yürüdükçe azalacaktır. Bu durumun ortaya çıkış nedeni ise ayağında altında yer alan ayak kavisini desteklemeyen yarayan kemiğin topuğun parmağa doğru uzanmış halde içinde yer alan kiriş benzeri yapısının topuk kemiğinin altına yapışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Topuk zorlandığında su toplamaya başlar, kalınlaşır ve ağrı oluşmasına neden olur. Aşırı kilo, sert ayakkabı tercih edilmesi, yalın olarak dolaşma durumu, ayakların sürekli olarak tekrarlanan hareketleri sırasında zorlanabilmesi ile uzun bir süre boyunca ayakta durması sonucunda topuk ağrıları meydana gelmektedir.

  TopukTopuk Ağrılarının Tanının konması

  Tanının konulabilmesi için hastanın ayak filmi çekilip muayene edilir. Bu sebepten ötürü de radyografinin çekilmesi gerekmektedir. MRG ile ultrason çekilmesi şarttır. Başka hastalıklarla da karşılaşılabileceği için hasta değerlendirilirken dikkatli bir şekilde incelenmeli ve kesin tanının konulması gerekmektedir.

  Topuk Rahatsızlıklarının Tedavisi

  Topuk rahatsızlığının düzeltilmesi tedavi edilmesi göre daha uzun süren bir durumdur. Sebebi ise birçok insanın yaşamında alışkanlık haline getirmiş olduğu hareketlerini terk edememesidir. Hasta bu hareketleri değiştirmesi sonucunda ise zamanla düzelme ihtimali vardır. Tedavisi için uygun terlik ve ayakkabı tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca aşırı kilodan ötürü sorun yaşayan hastaların ise zayıflaması sonucunda bu durum ortadan kalkabilir. Sürekli olarak dinlenmeler de önemli bir tedavi yöntemidir. Ayağa ve özellikle de topuğa uygulanan sıcak ve soğuk su uygulamaları yapılabilir. Bir takım ayak egzersizleri de yapılabilir. Tabi bu hareketler doktorun önerisi doğrultusunda belirlenmelidir.
   
  Topukta Oluşabilecek Ağrıları Önleme

  Yaşamımız boyunca boy ile orantılı olarak kilo almak ve dengeli bir şekilde beslenmek önemlidir]]> Topuk Anatomisi https://www.topuk.gen.tr/topuk-anatomisi.html Sun, 09 Dec 2018 08:56:23 +0000 Topuk anatomisi, Ayağın yerle temas ettiği topuk kısmında yer alan talus denilen ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Topuk kemiği, diğer bir ismi ile calcaneus, ayağın arka bölümünün tabanını oluştur Topuk anatomisi, Ayağın yerle temas ettiği topuk kısmında yer alan talus denilen ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Topuk kemiği, diğer bir ismi ile calcaneus, ayağın arka bölümünün tabanını oluşturan büyük bir kemik yapısıdır. Calcaneus kemiği katı bir yumurtaya benzetilir. Calcaneus kemiği talusu birbirine bağlar. Talus ve calcaneus arasındaki bağ ise subtalar eklemini oluşturur. Bu eklem normal bir ayak hareketi için oldukça önemlidir. Ayak arka yönünü oluşturan topuk kemiği ile aşık kemiği meydana getirir. Baldır bölümünün çatısını oluşturan da kavak kemiği ve kamış kemiğinin meydana getirdiği çatala aşık kemiği yerleşir. Ayağın alt bacak ile tek bağlantısı olan yukarı aşık kemiğidir. Ayak bileğinin yedi küçük kemiğinden biridir. Baldır kemiğiyle birleşerek bileğin belli başlı oynar merkezini oluşturmaktadır. Bu iki aşık çıkıntısı ile topuk kemiği arasında bulunur. Kaba bir küp biçimindedir. Ayak sandal kemiği aşık kemiğinin ön kısmında bulunur. Topuk kemiğinin ön çıkıntısı bölümünde bir zar kemiği vardır. Cerrahi yönden çok önemli olan bu zar kemiği ile topuk kemiği arasındaki eklemdir. Bu ekleme coupart ismi verilir. Ayağın cerrahi bir müdahale uygulamasında bu eklem bölümü açılır. Burada bulunan bağlar kesildiği zaman hattın önünde olan bölüm ayrılır. Bu sayede topuk kemiği ile aşık kemiği arasında bulunan ekleme aşağı topuk eklemi ismi verilir. Bu eklemin görevi açısından ayağı dikey eksende oynatabilmesidir. Buradaki amaç ayağın iç yanı ve dış yanını kaldırmaktır. Topuk kemiği bir takım bağlar sayesinde de bu ekleme katkı sağlar.

  Topuk Anatomisi;

  Ayak bileği eklemi; Kaval kemiği ve kamış kemiğine bağlı olan alt uçlarıyla ayak bileği kemiklerinden talus arasında oluşan eklemlerdir. İnce bir şekilde eklem kapsülü vardır. Sayıları oldukça fazla olan dış yan bağları bulunur. Bunlar kapsülü güçlendirir.

  Ayak bileği kemikleri arasındaki eklemler; Tibia ve fibula kemiklerinin alt uçları ile aşık kemiğinin oluşturduğu eklemlerdir. Aşık kemiğinin alt yüzü ile topuk kemiği eklemi yapar. Diğer beş kemik kendi aralarında eklem yapar. Güçlü bağları oluştururlar.

  Ayak bileği ve ayak tarak kemikleri arasındaki eklemler; Ön ayak bileği kemikleri ile 5 adet ayak tarağı kemiğinin eklemidir.

  Ayak tarak kemikleri ve ayak parmak kemikleri arasındaki eklemler; 1-5'inci ayak tarak kemikleri ile ayak parmak eklemidir.

  Ayak parmak kemikleri arasındaki eklemler; Ayağın parmak kemikleri arasındaki eklemlerdir. Baş parmaklarda bir eklem vardır.

  Topuk Anatomisi

  Ayak sırtı kasları; Ayak sırtındaki deri ince ve hareketlidir. Deri altında yağ dokusu bulunur. Bu kaslar ayak parmaklarını gerer.

  Ayak tabanı kasları; Ayak tabanındaki deri oldukça kalındır. Çok miktarda deri altı yağ dokusu vardır. Bunlar ayak derisi altındaki dokuya sıkı bir şekilde tutunurlar. Ayrıca hareket etmezler ve kaymazlar. Ayak parmaklarını birbirine yakınlaştırır ve uzaklaştırır.

  Ayak damarları; Ayağın ana kan kaynağı sinirlere bağlıdır. Anterior tibial arter ayak sırtında bulunur. Nabız ancak elle hissedilebilir.

  Ayak sinirleri; Tibialis posterior damarları ile ayak bileği iç çıkıntısının ardından girer ve ayak tabanı ile parmakların duyusunu verir.

  ]]>
  Topuk Kemiği https://www.topuk.gen.tr/topuk-kemigi.html Sun, 09 Dec 2018 22:50:54 +0000 Topuk kemiği, Ayağımızın yer ile teması ettiği ve topuk kısmında bulunan, ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Topuk kemiği, bulunduğu yeri dolayısı ile yük taşıma işlemi için vücutta önemli bir yere sa Topuk kemiği, Ayağımızın yer ile teması ettiği ve topuk kısmında bulunan, ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Topuk kemiği, bulunduğu yeri dolayısı ile yük taşıma işlemi için vücutta önemli bir yere sahiptir. Yüksek yerlerden düşme neticesinde topuk kemiğinde kırılmalar vücudun travmaya girmesiyle gerçekleşir. Bu sebepten ötürüde ayak üzerine düşüşlerde en çok rastlanan kırıklar içerisinde yer alır. 

  Topuk kemiğinin kırılma olasılığı olan durumlar;
  • Spor yarışmalarında,
  • Motor kazalarında,
  • Ateşli silah ile yaralanmalarda yüksek enerjili travmalar yaşayan kişilerde olur. 
  Uzun mesafe koşularında da topuk kemiğinin kırılma riski vücudun diğer yerlerine nazaran daha yüksektir. Yüksek yerlerden atlama esnalarında da önce topuk kemiğinin kırılma riski yüksektir. Bir diğer durum ise acemi askeri aktiviteler esnasında yaşanan kırıklardır. Onlarda yüksek stres altında yapılan aktiviteler olduğundan yine kırılma riski topuk kemiğinde odukça yüksektir. 

  Topuk kemiği kırığı belirtileri;
  • Topuk ağrısı,
  • Ayakta şişme,
  • Morarma,
  • Ayağının üstüne basmama,
  • Yürüyememe gibidir.
  Tanısı;

  Topuk kemiği kırıklarında ilk dikkat çeken ayak üzerine basamamaktır. Radyolojik bulgularla topuk kemiğinin durumu öğrenilebilir. topuk kemiğinde olabilecek kırıkları gözlemlemede radyolojik bulgular yeterli gelmez ise bilgisayarlı tomografi ile eklem için uzanan kırıklar var ise gözlemlenir. Buda yeterli gelmez ise ayağın MR çekilerek eklem için uzanan kırıklar tek parçalı mı yoksa çok parçalı mı anlaşılabilir. Ayak topuk kemiğinde ezilme varsa bu bile rahatlıkla görülebilir. 

  Topuk KemiğiTedavisi;

  Öncelikle kırığın eklem içerisine uzanıp uzanmadığına bakılır. Eğer ki eklem içerisine uzuyorsa kişide ileride düz zeminlerde yürürken sıkıntı yaşatır. Eklem içerisine uzanan kırık çok parçalı değilse cerrahi ortopedi ile ameliyat edilerek işlemler yapılır ve arkasına olabilecek komplikasyonlara karşı alçıya alınır. Alçıda kalma süresi değişiklik gösterir. Ayak topuğu kemiğinin ezilmesi incinmesi gibi yüzeysel kırık ve zorlamalarda alçıya alınan ayak 4-6 hafta arasında alçıda tutularak tedavi edilir. Çok parçalı kırıklarda ise ortopedi cerrahı tedavi uygulamaz ve ileride hastada yaşanacak sorunlara göre eklemin dondurulması yoluna gider. Az öncede dediğimiz gibi eklem dışında oluşan bir kırık ise alçı ile tedavisi mümkündür. İnsanlar ayakları olmadan da birçok işin üstesinden gelebilir ama varken değerini bilmek gerekir. 
  ]]>
  Topuk Üstü Ağrısı https://www.topuk.gen.tr/topuk-ustu-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 11:39:02 +0000 Topuk Üstü Ağrısı, Ayakta kaldığımız süre boyunca beden yükünün sürekli ayaklar üzerinde olduğu düşünüldüğünde topuk üstü ağrısı normaldir. Topuk kemiği ayağın en büyük kemiğidir. Ayak topukla birlikte k Topuk Üstü Ağrısı, Ayakta kaldığımız süre boyunca beden yükünün sürekli ayaklar üzerinde olduğu düşünüldüğünde topuk üstü ağrısı normaldir. Topuk kemiği ayağın en büyük kemiğidir. Ayak topukla birlikte kompleks bir yapıya sahiptir. Ayakta çeşitli türlerde 33 eklem, yeteri kadar tendon ve bağla 26 kemik bulunur. Aşırı kullanım sonucu sakatlık ve yaralanma meydana gelir ise; topuk üstü ağrısı ile karşılaşılabilir. Topuk üstü ağrısı yorgunluk nedeni ile hafif olacağı gibi, zorlanma sonucu meydana gelmişte olabilir. Topuk üstü ağrısı fizyolojik olabileceği gibi kan değerlerinde meydana gelen değişimlerle de ilgili olabilir.

  Dış etkenlere bağlı topuk üstü ağrı nedenleri,
  • Topuk üstü ağrısı, genel olarak topuğun aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkabilir.  
  • Ayak bileğine alınan sert darbeler,
  • Spor yaparken asfalt, kaldırım gibi sert zeminler de koşmak, 
  • Ayağı yere sert vurmak, aşırı kilo alımı, yüksek topuk ayakkabılar giymek,
  • Ayağı sıkan ayakkabılar giymek topukta kasılma ve ağrı olmasına neden olur.
  Topuk üstü ağrısının fizyolojik nedenleri,
  • Topukta çıkıntı oluşması; Aşırı kilolu kişilerde ve sporcular da meydana gelen bir hastalıktır. Topuk bağlarının, ayak kaslarının ve ayak kemiklerinin sürekli gergin olması durumunda baskı sonucu topuk çevresinde çıkıntılar oluşur, ani koşuyla birlikte bu çıkıntıların kırılma olasılığı yüksektir. Obez kişiler de ise ağırlığa bağlı kırıklar oluşur. Her iki durumda da topuk üstü ağrısı oluşur.
  • Aşil Tendonda meydana gelen iltihaplanma; Topuk arkasını çevreleyen tendon çeşitli nedenler ile iltihaplanabilir. Dansçılar, sporcular, çok hareketli bir yaşam süren insanlar da görülür. İltihaplanma topuk üstü ağrısına neden olabilir.
  • Ayağın içe bükülmesi; Futbolcuların topla olan yakınlığı ayağın tepkisel olarak içe bükülmesine neden olur. Bu durumda ayak arkasında bulunan bağ ve tendonlar gerilir. Böylece topuk üstü ağrısı meydana gelebilir.
  • (Plantar Fazciitis) Topuk Dikeni; Genel olarak ayağını aşırı kullanan koşu atletler ile ayağa küçük gelen ayakkabılar giymek topuk dikeni olmasına neden olur. Topuk kemiği ayak parmaklarına bağ dokusu ile bağlanır. Bağ dokusunun topuğa bağlandığı yerde iltihaplanma meydana gelirse topuk dikeni olur. Bu da topuk üstü ağrısına neden olur.
  • Kan değerlerinde meydana gelen değişimin topuk üstü ağrısına neden olabiliyor. Romatizmal sorunlar, şeker hastalığına bağlı kan değerlerinin değişmesi ve kolesterol seviyesinin yükselmesi, topuk üstü ağrısına neden olabilir. 
  Topuk Üstü AğrısıTopuk üstü ağrısının tedavisi,

  Topuk üstünde meydana gelen ağrı için öncelikle evinizde, ayağınızı soğuk suyun içine koyarak bir süre dinlenin, 2-3 hafta bunu uygulayın, bu süre sonunda halen ağrı devam ediyorsa; ağrının ciddi olduğunu düşünüyorsanız; topuk üstünde kızarıklık ve şişlik varsa hekime başvurmak en doğru seçimdir. 

  Hekim tarafından fiziki muayene yapılarak ve röntgen ve diğer görüntüleme işlemleri yapılacaktır. Muayene sonucu iltihap olduğu anlaşılır ise antibiyotik önerecektir. Görüntülerde bir şey çıkmazsa hekiminiz fizik tedavi uygulamanızı isteyecektir. Fizik tedavi uygulamasından sonra da topuk üstü ağrısı geçmez ise; şeker ve kolesterol kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller için şeker ölçümünün açlık ve tokluk şeklinde ölçülmesi gerekir. Kan şekeri seviyesinin yüksek yada düşük olması istenmez, kolesterolün ise genel olarak düşük olması istenir. Şeker ve kolesterol normal seviyelere gelirse topuk üstü ağrısı yok olabilir.

  Bunların dışında evde yapacağınız tedavi uygulamaları şunlardır;
  • Ayağınıza giyeceğiniz rahat ayakkabı ağrıyı azaltacaktır,
  • Eklem ağrıları için ağrı kesici kullanmak,
  • Silikon topukluk kullanmak,
  • Ayağınıza gece masaj yapan spli]]>