Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda topuk ağrısı, sever hastalığı, bilhassa çocuklarda rastlanan topuk kemiğinin (Kalkaneus) büyüme plaklarında meydana gelen bir ayak sorunudur. Büyüme plaklarında rastlanan büyüme kıkırdağına ilişkin bu sıkıntılar kızlarda 8-10, erkeklerde ise 11-12 yaşları aralarında bilhassa çok hareketli çocuklarda görülür. Fakat çoğunlukla erkek çocuklarda Sever hastalığına rastlanır.

Sıçrama, çabuk koşu ve ani durma benzeri sportif etkinlikleri çok fazla yapan kişilerde veya çocuklarda görülme ihtimali daha çoktur. Ayak zemininde problemi meydana gelen bireylerde de (Taban çökmesi, düz tabanlık, taban yüksekliği vb.) sever hastalığı görülebilir. Bir çocuk veya ergen topuk ağrısından yakıntı ettiğinde bu vaziyet çoğunlukla büyüme çağında sık sık rastlanan "gelişme çağı ağrısı"olarak değerlendirilir. Gelişim çağı ağrıları çoğunlukla bacaklarda adalelerin kemiklere bağlandıkları noktalarda rastlanan kısa müddetli hafif ağrılardır. Büyüme dönemlerinde ara ara kemikler kaslardan daha çabuk gelişmektedir.

Sever hastalığının semptomları nelerdir?

Sever hastalığında kişide ayağın arka bölümünde yer alan aşil tendonunun topuk kemiğine yapışma yerinin aşağı bölümünde hassaslaşma ve ağrı görülür. Ayak bileğinin çevresindeki kaslarda ise kısalık ve kuvvetsizlik, ayak taban sıkıntıları (Düz taban, içe dokunmak vb.) meydana çıkabilir. 5 yaşından sonra görülmesi çok fazla nadirdir. Rahatsızlık erkek çocuklarda çokça görülür. Topuk kemiği arka alt kısmı büyüme plağındaki bir zorlanmaya bağlıdır.

Belirtileri nelerdir?

Özellikle 8-15 yaşlarında, çok fazla etkin, atletik ve şişman erkek çocuklarında ve gençlerde daha sık görülür. Hastanın asıl şikâyeti yürüme veya spor aktiviteleri neticesi topallamaya neden olabilen topuk ağrısıdır. Aşil tendonu etrafında basmakla ağrı bulunur. Aşil tendonu gergin ve ağrılıdır. Topuk üstünde yürüme ağrılı, parmak ucunda yürüme ağrısızdır. Hasta ayak parmak uçlarını yukarıya gerçek büktüğünde topukta kuvvetli ağrı olur. Çoğunlukla tek taraflıdır, 2 taraflı da olabilmektedir.

Sever hastalığı ne türlü tanı edilir?

Sever hastalığının teşhisinde X-ray görüntüleme tekniğinden yararlanılır. Fakat görüntülemede muayenehane kontrolden çeşitli neticeler görülebilir.

Sever hastalığı ne türlü tedavi edilir?

Sever hastalığı yer alan kişiden bilhassa geceleri topuk ağrısı varsa istirahat etmesi ve spora ara vermesi istenir. Fakat bazı durumlarda kişiye alçı uygulanması gerekebilir. Spor esnasında veya sonrasında topuk ağrısı meydana gelen çocukların ise ağrı olmayan süre süresince spor yapılmasına izin verilebilir. Gastrosoleus kasını (Baldır kası) germe, ayak etrafı adaleleri kuvvetlendirme, egzersiz sonu buz uygulaması, ağrı meydana gelen bölgeye masaj, fizik tedavi ve tedavide uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleridir.

Tedavi kişisel planlanır

Sever hastalığı rehabilitasyonunda bireyin, ara ara topuk ve ayak tabanını destekleyici tabanlıklar kullanmak gerekebilir. Unutulmaması gerekli olan en ciddi konu rehabilitasyonun kişisel planlanması gerektiğidir. Sever hastalığı, bilhassa 8-15 yaşlarında, çok fazla etkin, atletik ve şişman erkek çocuklarında ve gençlerde daha sık görülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Acıması Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Kanı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Kanı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Topuk Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi